3D Secure Kapatma Denizbank – BekçiAlımı

3D Secure Kapatma Denizbank

3D Secure kapatma Denizbank eyleminde bulunmadan önce 3D Secure ile Chin&PIN kavramlarının ne ifade ettiğini bilmemiz gerekmektedir. Bu iki kavramdan Chin&PIN kavramını anahtara, 3D Secure sistemini ise kilitli bir kapıya benzetebiliriz. Tüm dünyada kredi ve banka kartlarında sahtecilik, dolandırıcılık ve taklitçilik gittikçe artan suç eylemleri haline dönüşmüştür. Bu nedenle bankalar birtakım güvenlik önlemleri alarak bu suç eylemlerini önlemeyi amaçlamaktadır. Chip&PIN de Visa ve Mastercard tarafından zorunlu hale getirilen bir güvenlik uygulamasıdır. Bu uygulama sayesinde kart kullanıcıları çok daha güvenli bir ödeme sistemine kavuşmaktadır. Kredi ve banka kartlarının üzerindeki çipler kartın kopyalanması, çalınması veya kaybolmasına yönelik koruma sağlamaktadır. Şifre, yani PIN ile birlikte kartınıza sadece siz ulaşabilirsiniz. 3D Secure sistemi ise güvenli internet alışverişine yönelik alınmış bir güvenlik önlemidir. Anahtarı takıp açtığınız kapıya bir itme kuvveti uygulamak için telefonunuza gönderilen tek kullanımlık şifreyi girmeniz gerekmektedir. Böylece kapı açılır ve işlem tamamlanmış olur.

3D Secure Kapatma Denizbank ve Tüketici Güvenliği

3D Secure kapatma Denizbank işlemini yapmak istiyorsanız, kartınızın internetteki bütün risklere karşı güvenlik duvarını indirdiğini bilmeniz gerekmektedir. 3D Secure ile sağlanan ‘‘SecureCode’’ olmadan yaptığınız alışverişlerde bilgilerinizin güvenliğinden söz etmek imkansızdır. Satın aldığınız malı satan işletmecinin sistemine ulaşabilen bütün kötü niyetli kişiler, kartınızın 3D Secure özelliği olmadığı için dilediği gibi alışveriş yapabilirler. Böyle bir hırsızlık vakasının hemen tespit edilebilmesi güçtür. Dolayısıyla hırsızlığı fark ettiğiniz zaman çoktan mağdur konumunda bulunuyor olabilirsiniz. Sonuç olarak 3D Secure özelliği ile tüketici güvenliği arasında bir ters orantı olduğunu söylemek mümkündür.

SecureCode ve Yükümlülükleriniz

3D Secure sisteminin sunduğu SecureCode hizmetini almayı kabul ettiğinizde kabul ettiğiniz birtakım yükümlülükler bulunmaktadır. Bahsedilen yükümlülükler şunlardır:

  • MasterCard SecureCode’u kullanarak hiçbir kişiyi veya kuruluşu taklit etmeme taahhütünde bulunursunuz.
  • Yazılım virüsleri veya MasterCard SecureCode tarafından kullanılan nesnelerin işlevselliğini sekteye uğratacak kod, dosya, e-posta veya diğer materyalleri yüklememeyi ve göndermemeyi kabul etmiş olursunuz.
  • MasterCard SecureCode web sitesine veya bu özelliğin sunduğu hizmete spam veya flood saldırılarında bulunmamayı kabul etmiş olursunuz.
[wp-faq-schema title=”Kullanıcılar Bunları da Sordu” accordion=1]

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir