3D Secure Kapatma Akbank **2023** – BekçiAlımı

3D Secure Kapatma Akbank **2023**

Akbank, diğer bankalar gibi 17 Ağustos 2017 sonrasındaki yasal mevzuata uyarak kredi ve banka kartlarının internet alışverişi onayını kapatmıştır. Diğer bankalarda olduğu gibi Akbank da çağrı merkezi, internet bankacılığı ve SMS desteği aracılığıyla internetten alışveriş yapma eylemini kart sahibinin iznine bağlamıştır. Bu izin verildiğinde kartın 3D Secure güvenlik sistemi aktif hale gelmekte ve güvenli alışverişin üç boyutlu güvenlik sistemi sizi hırsızlara karşı korumaktadır. Bu nedenle 3D Secure kapatma Akbank işlemini yapmak isteyen kişilerin bu eylemi gerçekleştiremeyeceğini bilmeleri gerekmektedir. 3D Secure özelliğini kapatmak güvenlik problemlerine yol açacaktır. 3D Secure özelliğini sadece sınırlayabilirsiniz. Örneğin çok düşük miktarlarda alımlara 3D Secure özelliğini kapatma imkanınız olabilir. Bunu öğrenmenin en iyi yolu en yakın Akbank şubesine gitmek veya Akbank müşteri temsilcileriyle görüşmektir. Görüştüğünüz kişiye talepte bulunduğunuz üst limitten altı işlemlerde 3D Secure özelliğini kapayıp açma imkanınızın olup olmadığını sorabilirsiniz.

3D Secure Kapatma Akbank ve Güvenlik

3D Secure kapatma Akbankişleminin güvenlik problemlerine yol açacağını belirtmiştik. Bunun nedenini daha iyi anlamanın yolu 3D Secure güvenlik sisteminin çalışma mantığını anlamaktan geçmektedir. 3D Secure en basit anlamıyla, kişisel hattınıza ait telefonunuza gönderilen bir kısa mesaj içeriğindeki kod ile sizi, satıcıyı ve bankayı hırsızlığa ve dolandırıcılığa karşı koruduğu bir güvenlik sistemidir. 3D Secure sayesinde herhangi bir kişi tüm bilgilerinizi çalsa bile internet üzerinden alışveriş yapamamaktadır. Alışverişin tamamlanabilmesi için telefonunuza gelen kodu 3 dakika içinde girmeleri gerekmektedir. 3D Secure sayesinde alışveriş yapmaya çalışan hırsızlar, bu isteklerini gerçekleştiremedikleri gibi arkalarında bir iz, bir ipucu da bırakmış olurlar. Ayrıca hırsızlık eylemi yapılamadığı için satıcı da mağdur olmamaktadır. Ayrıca bankanın da herhangi bir işlem yapmasına gerek kalmaz.

3D Secure Avantajları

3D Secure güvenlik sisteminin birtakım avantajları bulunmaktadır. Aşağıda bu avantajlar liste halinde belirtilmiştir.

  • 3D Secure güvenlik sistemi, kart sahibinden habersiz bir biçimde karta erişimi engellemektedir. Çünkü banka tarafından gönderilen kısa mesajı sadece kart sahibinin telefonu görebilmektedir.
  • 3D Secure özelliği açık kartların kullanımı çok basittir. Bu basit kullanıma rağmen kullanıcıya ve işletmeciye sağladığı fayda çok büyüktür.
  • Banka tarafından sağlanan hizmetler 3D Secure sistemi ile güvenli hale getirilmektedir. Dolayısıyla herhangi bir olumsuz duruma karşı banka kendisini de korumaya almaktadır.
[wp-faq-schema title=”Kullanıcılar Bunları da Sordu” accordion=1]

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir