2020’de Bekçi Alımı Olacak mı? Bekçi Alım İlanları Devam Edecek mi?

Şuraya Atla

Gece kartalları ülkemiz sokaklarında dolaşmaya devam ediyor, asayiş ve güvenlik konusunda büyük başarılar kazanıyorlar. Yapılan istatistikler gece asayişinde ülkemiz olarak büyük yol katettiğimizi ve ilerleme gösterdiğimizi gösteriyor. Bu başarıda mahalle bekçilerinin katkısı içişleri bakanımız Süleyman SOYLU tarafından da sık sık dile getirilmektedir. 2019 yılı bekçilik sınav süreçlerinin yakında başlayacak. 200 binden fazla adayın heyecanla bakanlık duyurusunu beklediği bugünlerde, mevcut ilanı kaçıran ya da askerlik, ikamet, mezuniyet, kilo şartları gibi nedenlerle sürece dahil olamayan ziyaretçilerimiz bize bekçi alımlarının devam edip etmeyeceğini, yeni ilanın ne zaman geleceğini ve başvuru alınacağını soruyorlar. Bu makalemizde 2020 yılında yapılması planlanan bekçi alımından ve bekçilik ilanlarının devam edip etmeyeceğinden bahsedeceğiz.

Ülkemizdeki bekçi sayısı 2019 adaylarının da göreve başlaması ile birlikte 28 bini geçecek. İçişleri Bakanlığı yetkilileri nüfusumuza oranla bekçi kadrosunda 30 bin güvenlik kuvveti olması gerektiğini daha önce açıklamışlardı. Mevcut ihdas edilen kadro sayısı da 30 bin civarındadır. Şu anda 2 bin civarında bir boşluk bulunmakta ve bu boşluğun 2019 alımları için kadro arttırımı şekinde kullanılması beklendiğini daha önce duyurmuştuk. Yani mevcutta yeni bir bekçi ilanı için kontenjan bulunmamaktadır.

Bekçi Alım İlanları Devam Edecek mi?

Bekçi alımlarının devam etmesi için öncelikle bekçilik kadrosu ihdas edilmelidir. Bu yönde henüz bir emare görülmemektedir. Bu nedenle 2019 yılı sonuna doğru tekrar bir bekçilik başvurusu olmasını beklemiyoruz. Mevcut ekonomik koşullar da bu yönde izlenimler vermektedir.

2020 Bekçi Alımı

2020 yılı içinde ise 8-10 bin olmasa bile binlerce mahalle bekçisi alımı olacağını düşünüyoruz. Geçtiğimiz aylarda köy ve ilçe merkezlerinden uzak mahallelere köy bekçiliği projesi hayata geçirildi. Bu proje içinde mevcutta 2019 2. dönem bekçi alımı şeklinde bir süreç devam etmektedir. Bu projenin uygulanmasına devam ediliyor ve mevcut adayların da göreve başlaması ile köy ve mahallelerde de asayişin yüksek seviyelere çıkacağı beklenmektedir.

Mevcut bekçilerin yeni göreve başlaması, emeklilik vb sebeplerle kontenjan açılmaması ve belli bir doluluk denediyle il kapsamında yeni bekçi alımları olmasını 2020 de de beklemiyoruz.

Köy Bekçiliği

Yukarıda da anlatmaya çalıştığımız gibi il geneli alımlar yerine köy ve mahalle hedefli bekçi istihdamının 2020 yılında da devam edeceğini öngörüyoruz. Bu alımların hangi şartlarda olacağı, nasıl yapılacağı ise henüz belli değil. İkamet konusu dışında tüm süreç mevcut alımlarla aynı devam edecektir fikrindeyiz. Köy bekçiliği için kadro ihdasının da 2019 sonbahar aylarından sonra yapılmasını, başvuru ve ilan sürecinin ise az ihtimal olsa bile 2019 sonu ya da yüksek ihtimalle 2020 nin ilk aylarında olmasını beklemekteyiz.

Bu makale ile alakalı toplam 82 soru cevaplandı. Soru sormak ve sorulara verilen cevapları okumak için aşağıya bakınız.

82
SORU-CEVAP FORMU

avatar
  TIKLA TAKİP ET!  
En Yeniler Eskiler
Bildir
Yusuf akça
Ziyaretçi
Yusuf akça

Bekçilik alımı 10 ay sonra olurum sizce

Ibo
Ziyaretçi
Ibo

Admin bu sene kac bekçi alinir

Emre
Ziyaretçi
Emre

Hangi şehirde yaşıyorsan o şehirdeki bekcilik yapıyorsun.

Emre
Ziyaretçi
Emre

Askerlik şartı hala varmı kalktımı

Ercan
Ziyaretçi
Ercan

Köy bekcisi 2020 demi arkadaslar köydeki ler nasıl olacak sartlar aynı mı olcak

Haci mehmet surucu
Ziyaretçi
Haci mehmet surucu

Ben askerim şuan başvuru yapabilirmiyim

Necati Demir
Ziyaretçi
Necati Demir

Bekçiliğe başvurmak istiyorum Yaşım 26

Necati Demir
Ziyaretçi
Necati Demir

Bekçilik yapmak istiyorum

alex
Ziyaretçi
alex

tamam

Özcan
Ziyaretçi
Özcan

Peki 2020 de alım kesin olacak mı ?

Turgut
Ziyaretçi
Turgut

Ben uzman cavusum 5 senem doluyor seneye bekcilikte bi artim olurmu bide 2021 yilinda bekçi alimi olurmu

Turgut
Ziyaretçi
Turgut

2021 de de olurmu bekcilik alimi

Umut
Ziyaretçi
Umut

Kardesim 2021 diysun ya muhtemelen gorev yaptigin icin ikametin 1 sene memleketinde olmadigi icin kaygilarin var ise bende o kaygiyi yasiyodum ama şöyle bir ibare okudum bugun asker ögrenci ve hastalik sebebi ile baska sehirlerde ikamet etmek zorunda kalmis isen tolerans tanınıyormus bu gibi sebepler kabul edilir sebeplermis bilgin olsun.

Umut
Ziyaretçi
Umut

5 yil uzman cavusluk yaptim bu aralikta sözlesmem doluyor kendimce nedenlerden dolayı sözlesme imzalamayacagim aklimda bekcilik var allah nasip ederse sizce bana bir artisı olur mu gecmisimin.

ismail
Ziyaretçi
ismail

Bekçi başvurusu 2020nin hangi ayında başlayacak

Kaan Enes
Ziyaretçi
Kaan Enes

Bekçi alımı her yıl olacak mı?

Kayra
Ziyaretçi
Kayra

Admin 2020 yeni bekci alimi icin ne zaman bekci kadro ihdas tarihi yayinlanacak?