2020'de Bekçi Alımı Olacak mı? Bekçi Alım İlanları Devam Edecek mi?
2020 bekci alimlari

2020’de Bekçi Alımı Olacak mı? Bekçi Alım İlanları Devam Edecek mi?

Gece kartalları ülkemiz sokaklarında dolaşmaya devam ediyor, asayiş ve güvenlik konusunda büyük başarılar kazanıyorlar. Yapılan istatistikler gece asayişinde ülkemiz olarak büyük yol katettiğimizi ve ilerleme gösterdiğimizi gösteriyor. Bu başarıda mahalle bekçilerinin katkısı içişleri bakanımız Süleyman SOYLU tarafından da sık sık dile getirilmektedir. 2019 yılı bekçilik sınav süreçlerinin yakında başlayacak. 200 binden fazla adayın heyecanla bakanlık duyurusunu beklediği bugünlerde, mevcut ilanı kaçıran ya da askerlik, ikamet, mezuniyet, kilo şartları gibi nedenlerle sürece dahil olamayan ziyaretçilerimiz bize bekçi alımlarının devam edip etmeyeceğini, yeni ilanın ne zaman geleceğini ve başvuru alınacağını soruyorlar. Bu makalemizde 2020 yılında yapılması planlanan bekçi alımından ve bekçilik ilanlarının devam edip etmeyeceğinden bahsedeceğiz.

Ülkemizdeki bekçi sayısı 2019 adaylarının da göreve başlaması ile birlikte 28 bini geçecek. İçişleri Bakanlığı yetkilileri nüfusumuza oranla bekçi kadrosunda 30 bin güvenlik kuvveti olması gerektiğini daha önce açıklamışlardı. Mevcut ihdas edilen kadro sayısı da 30 bin civarındadır. Şu anda 2 bin civarında bir boşluk bulunmakta ve bu boşluğun 2019 alımları için kadro arttırımı şekinde kullanılması beklendiğini daha önce duyurmuştuk. Yani mevcutta yeni bir bekçi ilanı için kontenjan bulunmamaktadır.

Bekçi Alım İlanları Devam Edecek mi?

Bekçi alımlarının devam etmesi için öncelikle bekçilik kadrosu ihdas edilmelidir. Bu yönde henüz bir emare görülmemektedir. Bu nedenle 2019 yılı sonuna doğru tekrar bir bekçilik başvurusu olmasını beklemiyoruz. Mevcut ekonomik koşullar da bu yönde izlenimler vermektedir.

2020 Bekçi Alımı

2020 yılı içinde ise 8-10 bin olmasa bile binlerce mahalle bekçisi alımı olacağını düşünüyoruz. Geçtiğimiz aylarda köy ve ilçe merkezlerinden uzak mahallelere köy bekçiliği projesi hayata geçirildi. Bu proje içinde mevcutta 2019 2. dönem bekçi alımı şeklinde bir süreç devam etmektedir. Bu projenin uygulanmasına devam ediliyor ve mevcut adayların da göreve başlaması ile köy ve mahallelerde de asayişin yüksek seviyelere çıkacağı beklenmektedir.

Mevcut bekçilerin yeni göreve başlaması, emeklilik vb sebeplerle kontenjan açılmaması ve belli bir doluluk denediyle il kapsamında yeni bekçi alımları olmasını 2020 de de beklemiyoruz.

Köy Bekçiliği

Yukarıda da anlatmaya çalıştığımız gibi il geneli alımlar yerine köy ve mahalle hedefli bekçi istihdamının 2020 yılında da devam edeceğini öngörüyoruz. Bu alımların hangi şartlarda olacağı, nasıl yapılacağı ise henüz belli değil. İkamet konusu dışında tüm süreç mevcut alımlarla aynı devam edecektir fikrindeyiz. Köy bekçiliği için kadro ihdasının da 2019 sonbahar aylarından sonra yapılmasını, başvuru ve ilan sürecinin ise az ihtimal olsa bile 2019 sonu ya da yüksek ihtimalle 2020 nin ilk aylarında olmasını beklemekteyiz.

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)
Yorumlara Abone Ol
Bildir
guest
84 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Ali
Ali

Sadece genel kültürde 2019 soruları var diğerleri de yok

Ulaştırma Uzman Çavuş
Ulaştırma Uzman Çavuş

admin merhabalar ben başvuru formundaki numaramı değiştirdim engel sıkıntı teşkil eder mi ilerleyen süreçte nasıl güncelleme yapacağım numaramı elenme sebebi olur mu acaba bana ulaşamama gibi bir sorun çıkar mı

Ömer
Ömer

Admin hala bir açıklama yok mu sınav hakkinda

Erkan
Erkan

Bekçilik sınavı tarihi ne zaman belli olacak admin

can
can
Cevaplandı:   Utku DEMİR

seri duyum ver kardeşim o zaman duyumcuda vardır heralde

Bekçi Adayı
Bekçi Adayı

Selamın aleyküm kardeşim.benimde bir sorum olacaktı. Renk körü testini geçip müdürün sorularını cevapladım.doktora geçtiğimde tekmil verdim.kafasını bana kaldırıp iyi misin dedi.bende iyiyim efendim dedim dosyanı bırakıp çık dedi bende emredersiniz dedim.beni incelemedi.acaba eledimi tekmile kıl olup.

...
...

Admin üniversitede aldığım geri ödemeli KYK borcum var ödemedim dahaca faiz uygulamaya başlamışlar sıkıntı yaratır mı ilerleyen evrelerde bekçilik için…

Bekçi Adayı😁
Bekçi Adayı😁

Admin neden acaba bukadar uzadi sinav duyurusu.

Yahya
Yahya
Cevaplandı:   Utku DEMİR

Merhaba, sınav tarihi ile ilgili öngörünüz nedir peki?
Teşekkürler..

Dilhun
Dilhun

Sizce polis alımlarından önce olur mu sınav yoksa daha sonraya mi sarkar

1 2
Bildirimler kapat

Cihazınızda internet yok...