2019 Bekçilik Yazılısında Soru İptalleri Oluyor. Puanlama Nasıl Olacak?

Şuraya Atla

2019 yılı çarşı ve mahalle bekçisi istihdamı için yapılan sınavların ilki olan yazılı sınav, üzerinden günler geçmesine rağmen tartışılmaya devam ediliyor. Soruların beklenen düzeyin üzerinde olması, aday sayısının yüz binleri geçmesi, sorularda bazı çelişkili ve hatalı durumlar iddialarının fazlalığı gibi konular nedeniyle yazılı sınav hususu daha çok tartışılacak gibi duruyor. Milli Eğitim Bakanlığı, yaptığı duyuru ile yazılı sınavda yer alan sorulardan birinin iptal edildiğini duyurdu. 2019 1. dönem bekçilik yazılı sınavı A kitapçığındaki 25. soru (B kitapçığı 32. soru) iptal edilmiş durumda. İşte o soru:

Aşağıdaki örneklerden hangisinin ülkemizdeki doğal güzelliklere ait olduğu söylenemez?

A) Nemrut Harabeleri
B) Manyas Kuş Cenneti
C) Peri Bacaları
D) Safranbolu Evleri
E) Pamukkale Travertenleri

Sorunun iptal nedeni Safranbolu evlerinin herhangi bir doğal güzellik olmamasına rağmen doğru cevap kabul edilmemesi ve Nemrut Harabeleri cevabının çelişkili durumu..

Bekçi adayları diğer sorularla ilgili itiraz ve tartışmalarını devam ettiriyorlar. Tüm bu itiraz ve tartışmalar 18 Temmuz 2019 gününe kadar devam edecek ve bütün itirazlar o zaman kadar kabul edilecektir. Sınav sonuçlarının da 07 Ağustos 2019 tarihinde açıklanması bekleniyor.

Yazılı Sonuçları Daha Erken Açıklanabilir mi?

Evet geçen yıl erken açıklanma olmuştu. Yazılı sınav sonuçları resmi duyuruda belirtilen tarihten erken açıklanmıştı. Bu sene de açıklama olabilir.

Başarı sıralamaları açıklanacak mı?

Hayır, yazılı sonucu 50 ve üzeri puan alırsanız başarılı olduğunu bilgisi verilecek ve puanınız açıklanacak. 49,9 ve altı puan alan adaylar elenmiş olacaklar. Tüm adaylar dilerse yazılı sonuçlarına itiraz edebilirler. Aşağıda geçen yılın yazılı sonuç ekranı örneğini görebilirsiniz:

Soru iptali var. Puanlama nasıl olacak?

Bu konuda iki uygulama var: Cevap anahtarının yanlış duyurulması ve sorunun hatalı-yanlış olması. Burada soruda bir problem olduğu için sorunun iptali durumu var. Şimdilik bir soru iptal edilmiş durumda. Başka sorular da iptal edilebilir. Bu konu yarın netleşmiş olacak.  Sınavlarda iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılır.

Yazılı başarı puanı  Puan = (Doğru Sayısı / Soru Sayısı) x 100 formulü ile bulunacaktır. Şu an 99 soru kaldığına göre her doğru cevap 1,0101 puan değerine sahiptir. Doğru sayınızı 1,0101 ile çarparak puanınızı bulabilirsiniz. Aşağıda sizin için araç tasarladık; yazılı puanınızı ve bu puan sonucu durumunuzu görebilirsiniz. Yeni iptal olursa aracımız güncellenecektir:

Bu makale ile alakalı toplam 45 soru cevaplandı. Soru sormak ve sorulara verilen cevapları okumak için aşağıya bakınız.

45
SORU-CEVAP FORMU

avatar
  TIKLA TAKİP ET!  
En Yeniler Eskiler
Bildir
ibrahim demir
Ziyaretçi
ibrahim demir

merhaba. ben 2019 bekçilik yazılı sınavına girdim.1 soru iptal oldu dediler. sonuçlara baktığımda puanım49,4949 görünüyor. bu sonuçlar iptal olan soru dahilinde mi? yoksa daha puan eklenecekmi;?

Ahmet Karaboğa
Ziyaretçi
Ahmet Karaboğa

Yazılı Sınavla ilgili istatistik bilgisine ulaşabilirmiyiz.Elenen aday , kalan aday sayılarına nerden ulaşabiliriz. Saygıdeğer adminimiz anket oluşturabilirse sevinirim

Tuncay
Ziyaretçi
Tuncay

Merhaba ben bekcilik icin istanbulda basvuru yaptım ama ankaraya taşınmak gerek bekcilik icin bin sıkıntı olur mu ikametgah değişimi

Bekci adayi😁
Ziyaretçi
Bekci adayi😁

Admin bu hafta sonuclar aciklanabilirmi.

Bekci adayi😁
Ziyaretçi
Bekci adayi😁

Gelmedi bir turlu agustos ayi arkadaslar.

Ali
Ziyaretçi
Ali

Ya bu soruya neden cevap verilmiyor sistem 50 puan altı alanları açıklayacak mı bu soruyu cevaplamak zor mu …

bekci adayı
Ziyaretçi
bekci adayı

Kardeşim Ankaradan tahmini kaç başvuru olmuştur. duyuntu aldın mı hiç.

Boran
Ziyaretçi
Boran

Iptal edilen soru haksizlik.bucuklu puan gelmesi sacma.zaten baraj 50.yani 49 dogrusu olana 49,5 olacak ne fayda ve binlerce kisinin elenmesi demek

Öner
Ziyaretçi
Öner

Admin parkur ve mülakat tahmini nezaman yapılır

Rafet
Ziyaretçi
Rafet

Parkur ve mülakat aynı günmü oluyor admin

Osman
Ziyaretçi
Osman

Barajida indirmeleri lazim degil mi mantık olarak ?

Bekci adayi😁
Ziyaretçi
Bekci adayi😁

Admin gecen sene 6 gun sonrasi aciklanmis sinav peki bu sene bu haftada belli olurmu sonuclar eylul ayi egitim olacagi bilgisi veriliyor

Bekci adayi😁
Ziyaretçi
Bekci adayi😁

Admin sinav sonuclari hakkinda tahmini bir gun varmi

Abdullah
Ziyaretçi
Abdullah

Sivas ilide karadenizden tokat doğu anadoludan erzincan akdeniz bölgesinden maras iliyle siniri vardir bilecik ilide karadenizden bolu iç anadoludan eskişehir ege den kütahya iliyle siniri vardir. Ikiside aynı bu soruda iptal olmali