10 Bin Polis 23. Dönem POMEM İçin 2018 Temmuz Ayında Alınacak

23. dönem Polis Meslek Eğitim Merkezi (POMEM) polis memuru alımları lisans ve önlisans mezunu gençlerin gündemindeki yerini koruyor. 22. dönem alımlarının 2. aşaması olan sözlü mülakatların başlanmasının beklendiği bu günlerde, 22. dönem polis alımının ise ne zaman yapılacağı merak ediliyordu. Geçtiğimiz günlerde bu alımın yaz aylarında yapılabileceğini sizlere duyurmuştuk. 23. dönemin POMEM olacağı, bugün içişleri bakanımız sayın Süleyman SOYLU tarafından açıklanmıştır. Polis Akademisine bağlı Polis Meslek Eğitim Merkezlerine 23. Dönem olarak eğitilmek üzere Lisans ve Ön lisans mezunlarından toplam 10.000 öğrenci adayı alınacaktır. Ön başvuru tarihleri ve sınava ilişkin esaslar  22.07.2018 tarihinde yapılacak olan Kamu Personeli Seçme Sınavı sonrası Polis Akademisi Başkanlığı internet sitesinden ilan edilecektir.

23. Dönem POMEM Polis Alımı 2018 Yaz Aylarında!

İçişleri bakanımız Süleyman SOYLU, bugün 3. dönem PAEM mezuniyetinde önemli açıklamalar yaptı. 23. Dönem POMEM polis alımı hakkında Bakanımızın açıklaması şu şekildedir:

“… önümüzdeki süreçte 23. dönem POMEM’lerde eğitim görmek üzere 10 bin polis memuru adayı öğrenci alımı için 2018 Temmuz ayı içinde ilana çıkılacak. Eğitimleri Eylül ayında başlanacak ve Aralık ayında sonalancaktır.”

Açıklamadan da anlaşılacağı gibi 10 bin lisans ve önlisans adayı 23. dönem POMEM için 2018 Temmuz ayı içinde alınmaya başlayacak, 23. dönem POMEM eğitimleri Eylül ayında başalayacak ve bu adaylar Aralık ayı içinde göreve başlayacaklardır.

23. Dönem POMEM’e hangi puanla başvurulacak?

2017 ve 2018 KPSS puanları ile lisans ve önlisans adayları başvurabileceklerdir.

Lisan taban puanı 60, önlisans taban puanı 70 olacaktır.

 • 2018 POMEM yaş şartı (muhtemelen 31 Aralık 1989 ve sonrası doğumlular olacak.) POMEM YAŞ HESAPLAMA için tıklayın.
 • Sınav ücreti (100 TL olacaktır)
 • EGM Sağlık şartı yönetmeliği A dilimine uygunluk

Soru: Renk körleri başvurabilir mi?

Hayır.

Soru: 2018 POMEM baraj puanı kaç olur?

Lisans için 60 önlisans için 70 olacaktır.

Soru: Yaş esnetilir mi:

Muhtemelen hayır.

Soru: Kaç POMEM var?

33 POMEM okul var.

Soru: POMEM ler ne zaman kapanır?

POMEM’ler polis temini için gerekiyor. Kapanmazlar.

Soru: Önlisans mezunları POMEM başvurusu yapabilir mi?

Şartları sağlarsanız evet.

Soru: Bekçiler, POMEM okuyup polis olabilir mi?

Evet.

Soru: POMEM kaç yıl okunuyor?

4 ile 6 ay arası eğitim görürsünüz.

Soru: POMEM okurken maaş var mı?

Hayır. Öğrenim kredisi alabilirsiniz bir de aylık 370 TL burs verilir.

Soru: POMEM okurken okula harç yatırıyor muyuz?

Hayır yatırmıyorsunuz.

Soru: POMEM okurken PÖH olabilir miyiz?

Evet okulu okurken seçmeler yapılıyor.

Soru: Hangi POMEM okulunda okurum?

İkametinize en yakın okulda okursunuz.

Soru: Puan nasıl hesaplanıyor?

KPSS puanının %25 i, 2018 POMEM fiziki parkurundan alacağınız puanın %25 i ve sözlü mülakat puanınız %50 si hesaplanıp başarı puanınız oluşturulur. Görüldüğü üzere mülakat puanı çok önemli. Fiziki parkur ve sözlü mülakat taban puanı 70 tir.

Soru: 2018 POMEM fiziki yeterlilik parkuru ne zaman açıklanır?

22. dönem fiziki yeterlilik parkuru ile aynı olmasını bekliyoruz.

Polis adayları; Polis olup olmayacağınızı belirleyecek olan sözlü sınavdır. Birçok aday sözlüden düşük not alıp elenir. Sözlü mülakata mutlaka çalışmalısınız. Aşağıdaki uygulamalar bunun için. 2018'de alınacak binlerce polis arasında siz de yer alın. Üstelik polislik sınavları zamanında, sürekli güncellenen içeriklerle rakiplerinizden bir adım önde olacaksınız. Binlerce polis adayını mesleğe kazandırdığımız için iddialıyız.İndirmek İçin LOGOYA TIKLAYIN

48 yorum

 1. Merhaba lisans mezunuyum KPSS p1 puanım 61.72 ama p3 puanım 59.85 bu durumda ben pomem başvurusu yapamıyorum neden en yüksek puan baz alınmıyor. Ve neden farklı farklı puan türleri var ben sadece bir sınava girdim 3 tane puan almışım bu nasıl bir sacmalık ve P1 puan türünü hiçbir yerde kullanamıyorum.
  Şimdi çalysaydın diyen arkadaşlar olacak üniversite okurken bir meslek öğretmediler bu yüzden bende gündüz inşatta gece bekçilikte eve ekmek götürmek için bazen amelelik yaptım. Eşimi çoçuğumu mağdur etmemek için buralarda çalıştım masa başında çalışamadım.

 2. İnşallah bakanımız burada sesimizi duyar lütfen pomemi Önlisansları KPSS 60 Olup,Lisanslarla aynı %50 kontejan ayrılıp yaş sınırı Askerliğini yapanlar için yaş sınırı , bekçiler gibi 31 yapın..sizce böyle olurmu admin…

 3. Sevgili admin size iki sorum olacak bu 2016 KPSS si neden önlisans larınkini 70, olup ve kontejen sadece 2000 dır ve neden yaş sınırını esnetilmeyip Lisanslara aynı pomem vb..aynı kontejan ayrılırmıyor..

  • Normalde ön lisanslıların POMEM’e girme hakkı yoktu. Geçen sene bakanlık isterse şeklinde verildi. Yani önümüzdeki alımlarda bakanlık isterse hiç ön lisans almayabilir. O nedenle şatları normal lisansa göre daha zor ve kontenjanları en fazla %20 olabiliyor.

 4. açık liseden mezun oldum üniversite okumadım yaşım ve kilom tutuyor fiziğim diksiyonum iyi başvuru yapabilir miyim sadece lisans ve önlisans üniversite mezunları mı başvurabilecek lise mezunlarını istemiyorlar mı cevaplarsanız sevinirim.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*