Polislik kategorisinde sordu
Su an ortodontik tedavim devam ediyor. Alt cene geriye, ust cene ileriye alinacak. Lakin cogu insan dis goruntumden bunu anlamiyor bile. Yani cok belirgin bir durum soz konusu degildir. Bu cene ameliyatini olacak olmam polisligi kazandiktan sonraki evrede problem teskil eder mi? Vereceginiz bilgi icin tesekkur ederim.

1 cevap

Admin (11.1k puan) cevapladı
Merhabalar,

Ortodontik tedaviler herhangi bir engel teşkil etmemekte olup, dis takımının tedavisi yahut cene pozisyonlarının normale döndürülmesi amacıyla yapılan cerrahi mudahalelerde genellikle dışarıya yansıyan bir iz kalmaz.

Yönetmelikte cene ameliyatları ile ilgili bir bilgi olmamakla beraber sadece 6 mm ye kadar olan ilerilik ve geriliklerin öğrenciliğe engel olduğu bildirilmektedir. Bazı hastalıklarda "ameliyat edilmis olsalar dahi" gibi gecen ibare çene ile alakalı bölümde gecmediginden;

"Yüzde gözle görülür eskal belirleyici iz kalmadığı müddetçe" cene geriliği/ileriligi ameliyatının sorun olmayacağı sonucu çıkmaktadır. Genelde de herhangi bir iz kalmayan ameliyattır bunlar.

Ancak bu ameliyat kendi başına sorun yaratmayacak olsa da, sebep olacağı çene kitlenme vakaları yahut diş kayıpları sorun yaratabilir. Yönetmelikte ön dis takımındaki eksiklikler ve çene kitlenmesi engel olarak belirtilmiştir.

Daha net bilgi icin Emniyet Genel Müdürlüğü Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı'na danışabilirsiniz.
yorumladı
İlgi ve hassasiyet ile verdiğiniz cevaptan dolayı çok teşekkür ederim.
yorumladı
arkadaşlar 2016 askeri mülakatlarına gittiğimde komutan dişimde yapısal bozukluk olduğunu söyledi ve beni elediler ülkemizdeki tabirce dişlek tarzı ağız yapım var şuan yaşım on sekiz ve pandemiden dolayı devlet hastaneleri kapalı olduğu için  gidemiyorum ailemin durumu olmadığı için özelede gidemiyorum bu senede mülakatlara girmeyi düşünüyorum fakat aynı sebepten dolayı elenirsem çok üzülürüm ağzımda sorun var mı varsa gerçekten bilmek istiyorum her yere yazdım başvurdum ama ilgilenen olmadı yardımcı olucak birileri olursa çok sevinirim

2k soru

2.1k cevap

1.1k üye

...