Polislik kategorisinde Tecrübeli Üye (84 puan) sordu
Sayın admin hani bu yeni düzenleme yapılmıs ya polis okuluna giriş şartlarında  TCK 53. Madde geregi hükmün açıklanmasının geriye bırakılması ve affa uğramış olsa bile 1 yıldan fazla hapis cezası mahkum olmamak ibaresi yazıyor ya ??

Yani diyelim ki hirsizlik tan veya kacakciliktan HAGB var adamın hakkında ama 5 ay vermiş mahkeme yani 1 yılın altında olduğu için yukarıdaki maddeye göre polis okuluna girisinde sorun olmuyor demek mi oluyo ??

Bu soruma cevap verirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkürler cevabınız için ??..

1 cevap

Admin (11.1k puan) cevapladı

Merhabalar,

Hükmün Açıklanmasının Geriye Bırakılması demek sanıga verilen cezanın mahkemece açıklanmaması, hükümlünün kendisine verilen denetim suresi boyunca kosullara uyması sonucunda ceza hukmunun ortadan kalkması ve siciline islememesi anlamına geliyor. Hani sanık mahkemeye çıkmış ve bu mahkemede ceza almamış gibi oluyor.

Bu açıklamadan sonra sorunuzun maksadına geleyim bahsini ettiginiz gibi suçlarda ve yuz kızartıcı olarak tabir edilen suçlarda ceza ertelenmis olsa da, hukmun açıklanmasının geriye bırakılması kararı çıksa da kişi için memuriyetini olumsuz etkileyecek sicil olusur.

2k soru

2.1k cevap

491 yorum

1.1k üye

...