Bekçilik kategorisinde Tecrübeli Üye (79 puan) sordu
İyi günler sayın Admin. Benim 3 ay HAGB vardi ama 5 yıllık süre geçti sorunsuz dava düştü.

6 ay ve daha fazla HAGB engel değil olidugum kadarıyla.

Sence bir engel olur mi? Ayrıca güvenlik soruşturması bekçilik okuluna girmeden mı belli oluyor olumlu yada olumsuz oldugu??

Teşekkür ederim şimdiden cevabınız için??
Bekçi adayları; 2019'da yapılacak 8 BİN bekçi alımında 250 bine yakın rakibinizi geçmek, yazılı ve sözlü sınavına çalışmak için mutlaka uygulamamızı satın alın. Yüzlerce kişiye bekçilik kazandırdık; bunlardan biri de siz olun. Uygulamamız sayesinde on binlerce rakibinizin bir adım önünde olacaksınız! İndirmek İçin LOGOYA TIKLAYIN

1 cevap

Admin (11.1k puan) cevapladı
seçti
 
En İyi Cevap

Merhabalar.

Ceza Mahkemeleri Kanunu'nun 231. Maddesi'ne dayanan Hükmün Açıklanmasının Geriye Bırakılması kararı,  sanık hakkında hükmolunan cezanın; denetim süresi içerisinde kasıtlı bir suç işlenmez ve yükümlülüklere uygun davranılırsa "CEZA KARARININ ORTADAN KALKMASI VE İLGİLİ DAVANIN DÜŞMESİ"  anlamını taşır.

Bu karar hükümlünün sicil kaydının bozulmasının önüne geçmek için alınan "BİR TÜR AF" olarak değerlendirilebilir.

Özetle;

H.A.G.B. kararı alan bir sanık denetim süresi içerisinde kasıtlı bir suç işlemez ve yükümlülüklere uygun davranırsa yürütülen mahkemeden CEZA ALMAMIŞ olarak değerlendirilip SİCİLİNE İŞLEMEZ.

Bu da, memur olmanız için HERHANGI BIR SORUN TEŞKİL ETMEYECEĞİ anlamını taşır.

Ikıncı sorunuza geçersek, soruşturmalar sınavlardan başarılı sonuç alıp, atamalarınız gerçekleşmeden önce yapılır.

Ek1: 

Diğer aynı sorundan muzdarip arkadaşlara yardımcı olmak maksadıyla;

Memurluğa alım süreciniz, hakkınızda verilen H.A.G.B. kararının denetim süresi ile çakışırsa, denetim süresi dolmadığı ve hakkınızda verilen ceza hükmü henüz düşmediği icin CEZA ALMIŞ gibi değerlendirilebilirsiniz. Ancak denetim süresi sonra erdiğinde hakkınızda verilen hüküm ortadan kalkacak, denetim süresi içerisinde "hükümlü" olarak değerlendirileceksiniz. Bu halde de; "6 ay" olarak belirtilen sınıra gelmediginiz icin "kanunen" bir engeliniz olmasa da ve soruşturma sürecinde sorun yaşamayacak olsanız da, bekçilik ön başvurusu sonrasında olacak asıl basvuru ve evrak teslimi esnasında karşısına çıkacağınız jüri için olumsuz insiyatif doğurabilir. Burada da idare mahkemelerine itiraz hakkınız bulunmaktadır.

Ancak sizin denetim süreniz dolduğu için Mahkemeniz oldu ve CEZA ALMADINIZ gibi degerlendirebiliriz.

Ek2:

Vermis olduğum cevap kesin hüküm barındırmamakla beraber ilgili kanun maddelerinin incelenmesi ve hukuk sitelerinden edinilen bilgiler neticesine verilen bir görüştür. "Kesin hüküm değildir."

Daha detaylı ve "net" bilgi için "Emniyet Genel Müdürlüğü, Personel Daire Başkanlığı'na danışabilirsiniz.

1.9k soru

2k cevap

473 yorum

1k üye

...