Pomem Güvenlik Soruşturması

Polis Akademisi, Polis Meslek Eğitim Merkezi (POMEM) polis adayı öğrenci alımında birçok farklı şart aramaktadır. Lisans ön lisans mezunu olma, belli bir boya sahip olma, uygun kiloda olma, sağlık şartları, yaş şartları, puan şartları derken arka planda yapılan ve adayların geçmesi gereken bir aşama daha bulunmaktadır: güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması.

POMEM güvenlik soruşturması olarak adlandırabileceğim arşiv araştırması ve güvenlik tahkikatı, adayın yakın çevresi, geçmişi, okuduğu okullar, kişiliği ve kendisine ait bilgilerin devlet memuru olmaya uygun olup olmadığının araştırılması ve geçmişinin taraması olarak adlandırılabilir. Güvenlik araştırması ve arşiv taramasında aşağıdaki verilere bakılır:

  • Adayın okuduğu okullar ve kaldığı yurtlar
  • 1.dereceden akrabaları
  • Akrabalarının işleri
  • Cemaat bağlantıları (fetö, dhkpc, pek vb)
  • Adayın sosyal medya paylaşımları
  • Adayın fikri yapısı

Yukarıda ana başlıklarını verdiğimiz hususlardan günümüzde en çok dikkat edilen kısım fetö cemaati ile ilişki, fetö yurtlarında kalma ve pek gibi bölücü terör örgütleri ile bağlantıdır. Bu ve diğer konularda aday devlet kadrolarına uygun bulunmazsa güvenlik soruşturması olumsuz sonuçlanır ve aday elenir. Görev başındaysa ya da POMEM öğrencisi ise ilişiği kesilir.

Bu nedenle POMEM adayları kimlerle iletişim kurduğuna, hangi yurtlarda kaldığına, kimlerle arkadaşlık yaptığına ve sosyal medya paylaşımlarına dikkat etmek zorundadırlar. POMEM adayları okul kazandıklarında “POMEM Güvenlik Tahkikatı Formu” nu doldurmak zorundadırlar. Bu formdaki bilgilerle gerçek bilgileri uyuşmayan adaylar da elenirler. Formu indirmek için:

pomem-guvenlik-tahkikat-formu

Polis adayları; Polis olup olmayacağınızı belirleyecek olan sözlü sınavdır. Birçok aday sözlüden düşük not alıp elenir. Sözlü mülakata mutlaka çalışmalısınız. Aşağıdaki uygulamalar bunun için. 2019'de alınacak 15 BİN PMYO ve POMEM polis öğrencisi arasında siz de yer alın. Üstelik polislik sınavları zamanında, sürekli güncellenen içeriklerle rakiplerinizden bir adım önde olacaksınız. Binlerce polis adayını mesleğe kazandırdığımız için iddialıyız.İndirmek İçin LOGOYA TIKLAYIN
Bu makale ile alakalı toplam 2 soru cevaplandı. Soru sormak ve sorulara verilen cevapları okumak için aşağıya bakınız.

2
SORU-CEVAP FORMU

avatar
  TIKLA TAKİP ET!  
En Yeniler Eskiler
Bildir
Beter
Ziyaretçi
Beter

8 sene önce uyuşturucu ile alakalı bir mahkemeye çıktım ve delil yetersizliğinden beraat aldim adlı sicil kaydı ve arşiv kaydında birşey çıkmıyor kaydınız yoktur diyor fakat uyap kaydı çıkıyor gbt yapıldığında şuanda pomem alımına başvurdum parkur ve sözlü mülakat aşamasını geçtim güvenlik soruşturmasında problem yaşar miyim admin cevaplarsanız sevinirim.