Polislikte ve Bekçilikte Ağız ve Diş İle İlgili Şartlar

Polis ve Bekçi adaylarımızın her alım sürecinde akıllarını kurcalayan, bazen endişelenmelerine sebep olan cevap aradıkları bir çok sorusu, merak edilenleri olmaktadır. Binlerce yorum sirkülasyonu olan ve her gün binlerce ziyaretçinin uğrak noktası www.bekcialimi.com sitesi olarak, üyelerimizin en çok soru sorduğu konulara açıklık getirmeye devam ediyoruz. Bu konuların başında ağız ve diş sağlığı ve diş teli konusu geliyor.

1-) Ağız Ve Diş Sağlığı

Ağız ve Diş Sağlığı konusunda ziyaretçilerimizden yoğun sorular gelmektedir.
Biz de, sık gelen sorulardan yola çıkarak ve 03.01.2018 tarihinde, 30290 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiş olan Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliği üzerinden sizleri aydınlatmaya çalışacağız.

A-) Hangi Ağız ve Diş Problemleri Sorun Olmaktadır?

Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliği’nce sorun teşkil edecek Ağız ve Diş Hastalıkları, yönetmeliğin Ek3 kısmının 6. Bölümünde tarif edilmiştir. Hadi gelin sizler için yönetmelik içerisinden, sadece sizi ilgilendiren kısımlarını aşağıda madde madde gösterelim ve açıklayalım;

Madde 1: İşlevsel konuşma bozuklukları öğrenciliğe engeldir.

Açıklama; Kekemelik, Belirli harfleri söyleyememe ve konuşmayı zorlaştıran ağız ge diş sağlığı rahatsızlıkları vb. kastedilmektedir.

Madde 2: Ön grup dişlerde olan eksiklikler öğrenciliğe engeldir.

Açıklama: Ön grup dişleri, gülününce görünen diş grubu olarak tarif edebiliriz. Bu dişlerde sayısı farketmeksizin eksik dişler öğrenciliğe engeldir.

Madde 3: Ön grup dişler haricindeki diğer dişlerde 5 ve 5’ten fazla diş eksikliği öğrenciliğe engeldir.

Açıklama: Gülerken görünen ön grup dislerde sayısı farketmeksizin eksiklik engel olurken, diğer dişlerde 5 ve 5’ten fazla eksiklik öğrenciliğe engel olur.

Diş eksikliği nedir? Dişin yokluğu, tedavi edilmemiş kökler, çürük dişler, çene kapalı olduğu halde birbirine değmeyen geride kalan gömülü dişler eksik diş olarak kabul edilmektedir. Bunların toplamının 5 ve 5’ten yukarı olması öğrenciliğe engeldir. Yirmilik diş olarak tabir edilen üçüncü azı dişlerinin eksikliği, sabit protezler, dolgu-kaplama-implant, kanal tedavisi, köprü vb. şekilde tedavi edilmiş dişler eksik diş sayılmaz.

Madde 4: Alt ve üst dişlerin 3 mm’den fazla çene ileriliği öğrenciliğe engeldir. Alt ve üst dişlerin 6 mm’den fazla çene geriliği öğrenciliğe engeldir.

Açıklama: Sabit protez ve Dental-Plastik cerrahi yöntemi ile duzeltilen ilerilik-gerilik sağlam kabul edilir.

Madde 5: Trismus, Konstrüksiyon veya Ankilozlar ile iltihap ve şekil bozuklukları

Açıklama: Çene eklemindeki hastalıklar, sert ve yumuşak damaktaki, alt ve ust dudaktaki iltihap ve tümörler öğrenci olmaya engeldir.

Yukarıdaki maddeler Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliği tarafından öğrenciliğe engel görülmüş olan sağlık sorunlarının tarifidir. Yine aynı yönetmelik yukarıdaki tüm sağlık sorunlarının dental, ortodontik veya dışarıya iz bırakmayan cerrahi yöntem ile tedavilerinin öğrencilik engelini ortadan kaldırdığını da söylemektedir.

Ayrıca aşağıdaki listede yer alan konular da öğrenci olmaya engel değildir;

  • -Ön dislerdeki yamukluklar,
  • -Dolgu yapılmış dişler,
  • -Kanal tedavisi yapılmış dişler,
  • -Köprü tedavisi yapılmış dişler,
  • -Devam etmekte olan ortodonti(diş teli tedavisi)

Evet, Polis/Bekçi adayları için sorun olabilecek tüm konuları açıklamaya çalıştık. Hala çözüme ulaşmayan soru işaretleriniz varsa soru-cevap bölümümüzden sorabilir ya da yorumda bulunabilirsiniz.

Bekçi adayları; 2019'da yapılacak bekçi alımında YÜZ BİNLERCE rakibinizi geçmek için SÖZLÜ MÜLAKATTA yüksek almalısınız! Çalışmak için mutlaka uygulamamızı satın alın. Yüzlerce kişiye bekçilik kazandırdık; bunlardan biri de siz olun. Uygulamamız sayesinde on binlerce rakibinizin bir adım önünde olacaksınız! İndirmek İçin LOGOYA TIKLAYIN
Polis adayları; Polis olup olmayacağınızı belirleyecek olan sözlü sınavdır. Birçok aday sözlüden düşük not alıp elenir. Sözlü mülakata mutlaka çalışmalısınız. Aşağıdaki uygulamalar bunun için. 2019'de alınacak 15 BİN PMYO ve POMEM polis öğrencisi arasında siz de yer alın. Üstelik polislik sınavları zamanında, sürekli güncellenen içeriklerle rakiplerinizden bir adım önde olacaksınız. Binlerce polis adayını mesleğe kazandırdığımız için iddialıyız.İndirmek İçin LOGOYA TIKLAYIN
Bu makale ile alakalı toplam 9 soru cevaplandı. Soru sormak ve sorulara verilen cevapları okumak için aşağıya bakınız.
Utku DEMİR
Utku DEMİR hakkında 597 makale
Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)

9
SORU-CEVAP FORMU

avatar
  TIKLA TAKİP ET!  
En Yeniler Eskiler
Bildir
Yasin06
Ziyaretçi
Yasin06

Kardeşim bir tane dolgusu düşen dişim (dolgunun az bir kısmı duruyor) ve bir tane yarısı kırık 20’lik dişim var. Bu ikisi eksik diş sayılır mı ? Daha önce 1 diş çektirmiştim. 2 dişiminde sadece kökleri kaldı. Ben bunları eksik 3 diş olarak sayıyorum. Ama önemli olan dolgusu düşen dişim ve kırık 20’lik dişim onlar bir sıkıntı çıkarır mı bana eksik sayılırlar mı ? Ön dişlerimde herhangi bir sıkıntı yok.

Alper
Ziyaretçi
Alper

Iyi günler. Sağ köpek dişim yok. Alt çenede küçük azı dişlerimin her iki yanında yanlış tedavi neticesinde 2 diş eksikliği var. Ancak gülününce kesinlikle belli olmuyor. Hem o boşlukları kapatmak hem de hafif çarpıklığı gidermek için diş teli tedavisine başladım. Kurallara bakacak olursak elenmeye engel bir durum yok gibi duruyor. Ama o boşluklar ve teller kötü bir intiba bırakıp bahaneyle eleyebilir mi? Ilginiz için şimdiden teşekkür ederim.

Ibrahim
Ziyaretçi
Ibrahim

Admin 4 veya 5 dolgu sorun teskil edermi sence

Admin
Ziyaretçi
Admin

Merhabalar,
Dolgulu dişlerin saglam ve sağlıklı olması halinde sorun teşkil etmediği bilinmektedir.

Aykut akbiyik
Ziyaretçi
Aykut akbiyik

Admin benim arka azi dislerimde 2 tane hafif curuk var bu engelmi

Admin
Ziyaretçi
Admin

Merhabalar,
Çürük ve saglam olmadığı anlaşılan dişler “eksik” dis olarak kabul edilir, 20’lik dis diye tabir ettigimiz üçüncü azı dişlerin yokluğu sorun teskil etmez.

Aykut akbiyik
Ziyaretçi
Aykut akbiyik

Sorun yok ozaman bende 😁