Polislikte ve Bekçilikte Ağız ve Diş İle İlgili Şartlar

Polis ve Bekçi adaylarımızın her alım sürecinde akıllarını kurcalayan, bazen endişelenmelerine sebep olan cevap aradıkları bir çok sorusu, merak edilenleri olmaktadır. Binlerce yorum sirkülasyonu olan ve her gün binlerce ziyaretçinin uğrak noktası www.bekcialimi.com sitesi olarak, üyelerimizin en çok soru sorduğu konulara açıklık getirmeye devam ediyoruz. Bu konuların başında ağız ve diş sağlığı ve diş teli konusu geliyor.

1-) Ağız Ve Diş Sağlığı

Ağız ve Diş Sağlığı konusunda ziyaretçilerimizden yoğun sorular gelmektedir.
Biz de, sık gelen sorulardan yola çıkarak ve 03.01.2018 tarihinde, 30290 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiş olan Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliği üzerinden sizleri aydınlatmaya çalışacağız.

A-) Hangi Ağız ve Diş Problemleri Sorun Olmaktadır?

Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliği’nce sorun teşkil edecek Ağız ve Diş Hastalıkları, yönetmeliğin Ek3 kısmının 6. Bölümünde tarif edilmiştir. Hadi gelin sizler için yönetmelik içerisinden, sadece sizi ilgilendiren kısımlarını aşağıda madde madde gösterelim ve açıklayalım;

Madde 1: İşlevsel konuşma bozuklukları öğrenciliğe engeldir.

Açıklama; Kekemelik, Belirli harfleri söyleyememe ve konuşmayı zorlaştıran ağız ge diş sağlığı rahatsızlıkları vb. kastedilmektedir.

Madde 2: Ön grup dişlerde olan eksiklikler öğrenciliğe engeldir.

Açıklama: Ön grup dişleri, gülününce görünen diş grubu olarak tarif edebiliriz. Bu dişlerde sayısı farketmeksizin eksik dişler öğrenciliğe engeldir.

Madde 3: Ön grup dişler haricindeki diğer dişlerde 5 ve 5’ten fazla diş eksikliği öğrenciliğe engeldir.

Açıklama: Gülerken görünen ön grup dislerde sayısı farketmeksizin eksiklik engel olurken, diğer dişlerde 5 ve 5’ten fazla eksiklik öğrenciliğe engel olur.

Diş eksikliği nedir? Dişin yokluğu, tedavi edilmemiş kökler, çürük dişler, çene kapalı olduğu halde birbirine değmeyen geride kalan gömülü dişler eksik diş olarak kabul edilmektedir. Bunların toplamının 5 ve 5’ten yukarı olması öğrenciliğe engeldir. Yirmilik diş olarak tabir edilen üçüncü azı dişlerinin eksikliği, sabit protezler, dolgu-kaplama-implant, kanal tedavisi, köprü vb. şekilde tedavi edilmiş dişler eksik diş sayılmaz.

Madde 4: Alt ve üst dişlerin 3 mm’den fazla çene ileriliği öğrenciliğe engeldir. Alt ve üst dişlerin 6 mm’den fazla çene geriliği öğrenciliğe engeldir.

Açıklama: Sabit protez ve Dental-Plastik cerrahi yöntemi ile duzeltilen ilerilik-gerilik sağlam kabul edilir.

Madde 5: Trismus, Konstrüksiyon veya Ankilozlar ile iltihap ve şekil bozuklukları

Açıklama: Çene eklemindeki hastalıklar, sert ve yumuşak damaktaki, alt ve ust dudaktaki iltihap ve tümörler öğrenci olmaya engeldir.

Yukarıdaki maddeler Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliği tarafından öğrenciliğe engel görülmüş olan sağlık sorunlarının tarifidir. Yine aynı yönetmelik yukarıdaki tüm sağlık sorunlarının dental, ortodontik veya dışarıya iz bırakmayan cerrahi yöntem ile tedavilerinin öğrencilik engelini ortadan kaldırdığını da söylemektedir.

Ayrıca aşağıdaki listede yer alan konular da öğrenci olmaya engel değildir;

  • -Ön dislerdeki yamukluklar,
  • -Dolgu yapılmış dişler,
  • -Kanal tedavisi yapılmış dişler,
  • -Köprü tedavisi yapılmış dişler,
  • -Devam etmekte olan ortodonti(diş teli tedavisi)

Evet, Polis/Bekçi adayları için sorun olabilecek tüm konuları açıklamaya çalıştık. Hala çözüme ulaşmayan soru işaretleriniz varsa soru-cevap bölümümüzden sorabilir ya da yorumda bulunabilirsiniz.

Yorumlara Abone Ol
Bildir
guest
36 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Aykut akbiyik
Aykut akbiyik

Admin benim arka azi dislerimde 2 tane hafif curuk var bu engelmi

Admin
Admin
Cevaplandı:   Aykut akbiyik

Merhabalar,
Çürük ve saglam olmadığı anlaşılan dişler “eksik” dis olarak kabul edilir, 20’lik dis diye tabir ettigimiz üçüncü azı dişlerin yokluğu sorun teskil etmez.

Aykut akbiyik
Aykut akbiyik
Cevaplandı:   Admin

Sorun yok ozaman bende 😁

Ibrahim
Ibrahim

Admin 4 veya 5 dolgu sorun teskil edermi sence

Admin
Admin
Cevaplandı:   Ibrahim

Merhabalar,
Dolgulu dişlerin saglam ve sağlıklı olması halinde sorun teşkil etmediği bilinmektedir.

Alper
Alper

Iyi günler. Sağ köpek dişim yok. Alt çenede küçük azı dişlerimin her iki yanında yanlış tedavi neticesinde 2 diş eksikliği var. Ancak gülününce kesinlikle belli olmuyor. Hem o boşlukları kapatmak hem de hafif çarpıklığı gidermek için diş teli tedavisine başladım. Kurallara bakacak olursak elenmeye engel bir durum yok gibi duruyor. Ama o boşluklar ve teller kötü bir intiba bırakıp bahaneyle eleyebilir mi? Ilginiz için şimdiden teşekkür ederim.

Yasin06
Yasin06

Kardeşim bir tane dolgusu düşen dişim (dolgunun az bir kısmı duruyor) ve bir tane yarısı kırık 20’lik dişim var. Bu ikisi eksik diş sayılır mı ? Daha önce 1 diş çektirmiştim. 2 dişiminde sadece kökleri kaldı. Ben bunları eksik 3 diş olarak sayıyorum. Ama önemli olan dolgusu düşen dişim ve kırık 20’lik dişim onlar bir sıkıntı çıkarır mı bana eksik sayılırlar mı ? Ön dişlerimde herhangi bir sıkıntı yok.

Abdullah06
Abdullah06

Üst azı dişim eksik sorun olur muu

Bekci
Bekci

Sag tarafta gulunce gorunen eksik gibi gorunen dis sorunmu icten cikmis dis eksik degil arkada kaliyor

YasinB
YasinB

Kardeşim toplam 26 dişim var(1 tane 20’lik diş dahil). 3 tane 20’lik dişim yok. Ayrıca 3 dişimi çektirmiştim. Heyet raporu alırken bir problem yaşarmıyım ? 20’likler değerlendirilmiyor sanırım.

YasinB
YasinB

Kardeşim hayırlı günler benim toplam 25 dişim var (1 tanesi 20’lik diş) . 4 dişim çekilmişti ve 3 tane 20’lik dişim yok. Ön grup dişlerim sağlam bir problem yok. Heyet raporu alırken herhangi bir problem yaşarmıyım. 20’lik dişlerin eksikliği değerlendirilmeye alınmıyor yazıyor yönetmelikte. 28 diş üzerinden mi değerlendirme yapılıyor ?

YasinB
YasinB
Cevaplandı:   Utku DEMİR

Umarım bir problem yaşamam kardeşim. Çok teşekkür ederim.

Birol
Birol

Üst damaktaki bulunan 2 adet köpek dişim sağ ve sol olmak üzere dişlerin üzerinden çıktı bekçilik te sorun olurmu.?

Burak
Burak

Bekçi olan ve daha önce sağlık raporu almaya giden arkadaşlar bir sorum olacak. Ağzımda sağlam 24 diş (1 sağlam 20’lik diş onunla toplam 25 diş) var. 3 çekilen, 1 kırık normal diş (dolgusunun yarısı düşmüş) ve 1 kırık 20’lik diş var. Rapor alırken bir problem yaşarmıyım. Yönetmelikte 20’liklerin eksikliği değerlendirilmiyor yazıyor. Yani toplam 28 diş üzerindenmi değerlendiriliyor. Ve ön dişlerim sağlam herhangi bir problem yok.

Muhammet naci
Muhammet naci

Benim dişimin üstünden diş geliyor dişlerimde yamukluk var polisliğe engel olurmu?

Drn
Drn

Admin selamlar,
Alt köpek dişimin bir tanesi yok çektirdim. Saglık raporu alırken elenme sebebi olur mu ?
Yönetmelikte yazan ön grup dişleri alt ve üstte önlerdeki 4 diş mi acaba
Teşekkürler şimdiden.

Hakan
Hakan
Cevaplandı:   Utku DEMİR

ADmin benimde üstte köpek dişim yok ama arası kapandı Sıkıntı olurmu

Metin02
Metin02

3 Eksik 2 kırık diş(1 tanesi 20lik diş) ama ön dişler sağlam sağlık raporu aşamasında bir problem yaratır mı ?

Sewimler
Sewimler

Admin ön dişlerimde kaplama var bir tanesi yarıya kadar kırılmıstı digerlerinide küçülterek sivriltip 4 lü diş takıldı bu eksikmi oluyor

Sewimler
Sewimler

Ön dişlerdeki kaplama engelmi disler kücültülerek takılan kaplama

Başa dön tuşu

Cihazınızda internet yok...