Nasıl Subay Olunur? Subay Olma Şartları Nelerdir?

Ülkemizde vatanını korumak amacıyla Subay olmak isteye yüz binlerce genç bulunmaktadır. Her sene düzenli olarak belli kontenjan açılarak Subay alımları yapılmaktadır. Belirlenmiş olan kontenjan sınırının üstünde başvurular gerçekleşmektedir. Subay olmak için Türk vatandaşı olmanız gerekiyor. Tabi ki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanızın yanında kişisel karakter ve bazı kurallarda bulunmaktadır. TSK tarafından belirlenen kuralları taşıyan herkes Subay olma hakkına sahiptir. Subay TSK ordusunda en çok değer verilen askeri rütbelerden bir tanesidir. Subay olabilmeniz için önünüze çıkacak bütün engelleri aşmanız gerekiyor. Belirlenmiş olan şartları yerine getiren kişiler subaylık rütbesini alarak TSK bünyesinde askeri personel olmaya hak kazanmaktadırlar. Subay nasıl olunur, Subay alım şartları nedir? Gibi soruların cevaplarını aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

Subay Nasıl Olunur?

Subay olmanız için sizlere iki farklı seçenek sunulmaktadır. İlk seçenekte askeri sınavlar bünyesinde hazırlanmış olan sınava girmeniz gerekiyor. İkinci seçenekteyse lisans eğitimi ve lisans mezunu olarak subaylık sınavlarına başvurarak subay olmaktır. Ortaokul mezunları askeri Subay sınavına katılarak başarıyı elde ettikten sonra Subay olabilmektedir. Lise mezunu olan kişiler ise Kuvvet Komutanlıklardan herhangi birine Kara, Deniz Hava Kuvvetleri Komutanlıklarına başvuruda bulunabilirler. Harp okuluna girebilmeniz için yaş sınırı olarak 20 yaşını geçmemiş olmanız gerekiyor. Üniversite geçiş sınavından belirlenen baraj puanını aldıktan sonra da istenilen boy ve kilo aralıklarını taşıyan adaylar da Subay olmak için başvuruda bulunabilirler.

Üniversite Geçiş Sınavlarında Subay Olunabilir mi?

Üniversite geçiş sınavlarına girerek Kuvvet Komutanlıklarında gerekli başvuruları yaparak subay olabilmektesiniz. Son yapılan düzenlemelerde ise kararlaştırılan Askeri okulların açılışlarıyla başvuruların başladığı günlerde Subay olabilmek için başvurularda bulunabilirsiniz. Lisans mezunu olan kişiler TSK tarafından belirlenen yaş, kilo ve fiziki yeterlilik şartlarını taşıyan adaylar subaylık sınavına başvurmaya hak kazanmaktadırlar. Lisans mezunları için en fazla 27 yaş aralığında olmanız gerekiyor. Subaylık maaşları kıdem artıkça ve belirlenen yerlerde almış olduğunuz görevlere bağlı olaraktan alıyorsunuz. Subaylık maaşları günümüz koşullarına göre çok iyi bir rakama denk gelmektedir. Sizlerde subay olmak istiyorsanız belirlenmiş olan kriterleri taşıdıktan sonra TSK’nin resmi internet sitesinde paylaşmış olduğu duyuruları takip ederekten başvuruda bulunabilirsiniz.

Polis adayları; Polis olup olmayacağınızı belirleyecek olan sözlü sınavdır. Birçok aday sözlüden düşük not alıp elenir. Sözlü mülakata mutlaka çalışmalısınız. Aşağıdaki uygulamalar bunun için. 2019'de alınacak 15 BİN PMYO ve POMEM polis öğrencisi arasında siz de yer alın. Üstelik polislik sınavları zamanında, sürekli güncellenen içeriklerle rakiplerinizden bir adım önde olacaksınız. Binlerce polis adayını mesleğe kazandırdığımız için iddialıyız.İndirmek İçin LOGOYA TIKLAYIN
Bu makale ile alakalı toplam soru cevaplandı. Soru sormak ve sorulara verilen cevapları okumak için aşağıya bakınız.

SORU-CEVAP FORMU

avatar
  TIKLA TAKİP ET!  
Bildir