Matematik

Günümüz öğrencilerinin en zorlandığı derslerden birisi “matematik” dersidir. Ayrı bir yetenek, ayrı bir ilgi – istek gerektiren bir derstir. Doğru çalışma yöntemlerini uygulamaz isek hayatımızı değiştirebilecek güçtedir. İlkokul birinci sınıfta başlayıp ölene kadar hayatımızın içinde olan bu matematikte nasıl başarılı oluruz? Ne yapmak gerekli? Kısaca bunlara değinelim.

Birinci yapılması gerek şey matematik korkmamaktır. Ya ben bunu yapamam diye düşünüp uzak durmamaktır. Diğer dersler gibi matematik dersi de doğru çalışma ile başarılı olunabilecek bir derstir. Korkmamak, uzak durmamak, ben bu işi başarırım demek neredeyse başarmanın %50 sidir. Hadi şimdi adım adım neler yapmalıyız bakalım.

Başarmaya inanmaktan sonra yapılacak iş ezberden uzak durmaktır. Ezberleme ile matematik olmaz. Ezber öğrenmenin sadece formülleri ve kuralları ile sınırlı kalmalıdır. Soruları ezberleme, çözme yöntemlerini ezberleme doğru değildir. Her zaman işin mantığını anlamamız gerekiyor. Nasıl oldu, nasıl yaptık, bundan dolayı mı böyle yaptık gibi sorular sormalıyız.

Bir sonraki adım bol bol örnek soru çözmek gerek. Çünkü matematik dersi öğrencilerin en kolay ters köşeye yatırıldığı derstir. Soru içine gizlenecek önemsiz gibi görünen bir bilgi sizi çok yanlış sonuçlara götürecektir. Bu, hem yanlış cevap bulmanıza neden olur hem de derse olan isteğinizi kırar.

Son adım ise anlamadığınız, çözemediğini bir soruyu yada bir konuyu “mutlaka” öğrenmek. Geçiştirmemek gerek. Ben bunu öğrenmesem de olur dememek lazım. Çözebildikleriniz, bildikleriniz size yetmeyecektir. Bilmediklerinizi öğrenmenin peşinden koşmanız gerekecektir.

Matematik konusunda bu adımları dikkatlice ve tam bir şekilde uygularsanız başarılı olamamak için bir neden yok!

Bu makale ile alakalı toplam soru cevaplandı. Soru sormak ve sorulara verilen cevapları okumak için aşağıya bakınız.

SORU-CEVAP FORMU

avatar
  TIKLA TAKİP ET!  
Bildir