Film izlemek faydalı mı?

Film izlemenin faydalarına genel olarak bakıldığında, diyebiliriz ki: boş zamanlarını film izleyerek değerlendiren bir insan, belki de kendisi için yapabileceği en yararlı şeyi yapmakta ve zamanını en güzel aktivite ile değerlendirmektedir. Bunun en önemli sebebi ise hayal gücünün sınırlarının film izleyerek aşılıyor olması olarak belirtilebilir. Her insanın belirli bir bilgi seviyesi bulunmasına karşın, hayal gücünde sınır ve seviye yoktur; geliştikçe daha çok genişler.

Özellikle bilim kurgu filmlerde hayal gücü çok fazla gelişmekte ve insan aklına hiç gelmeyecek şeyler gelmektedir. Buna ek olarak, yine aynı tür filmleri izleyerek gördükleri şeylere merak duyan insanlar, araştırmaya ve bilgi sınırlarını genişletmeye de başlarlar.

Film izlemek bilgi birikimi sağlar mı?

Film izlemenin faydalarından tarihi ve dönem filmlerini izleyerek de yararlanmak mümkündür. Bunun en önemli sebebi, bilginin; özellikle de tarih bilgilerinin canlandırmalarla daha fazla akılda kalacak olmasıdır. Özellikle tarih dersinde zorlanan çocuklar için öğretmenlerinin önerisi, edindikleri bilgileri gözlerinde canlandırarak hafızalarına kaydetmeleri yönündedir.

MUTLAKA OKU

Şöyle bir düşündüğümüzde, tarihte yaşananların sonucu olarak bugünleri yaşamaktayız. 1. Dünya Savaşı sonuçları arasında yer alan ve yapılan anlaşmalar çerçevesinde, bazı ülkelerle olan ilişkilerimizi devam ettiriyoruz. Ancak bunu bazılarımız bilirken, bazılarımızın bu konuda yeterli bilgisi yok. Dönem filmleri ve tarih filmlerini izleyerek, tarihimiz hakkında önemli bilgilere sahip olabilir ve kazanımlar elde edebiliriz. Dolayısıyla bir insana “film izle” diyerek tavsiyede bulunmak, onun bilgi birikimini yükseltme tavsiyesidir.

Film izlemenin faydalarından bir diğeri de insanların empati yeteneklerini arttırmalarıdır. Vizyona giren ve izleyicinin beğenisine sunulan filmlerin çoğu, gerçek hayattan alınan kesitlerden oluşmaktadır. Dolayısı ile her insan, mutlaka bir filmde kendinden bir şeyler bulmakta ve kendini film karakterleri ile özdeşleştirmektedir. Ve bu durumla çok sık karşılaşılır; çünkü insanlar kendilerini en iyi yansıtan filmleri izlemeyi tercih ederler; tıpkı ruh hallerini yansıtan şarkıları dinlemeyi tercih ettikleri gibi.

Bundan çok uzun zaman önce, şehirlerarası yolculuklarda yolcuların izleyebilmeleri için koltukların önüne küçük televizyonlar monte edildi. Bu sayede insanların televizyon ya da film izlemeleri sağlanıyor ve uzun yolların nasıl bittiği çok anlaşılmıyor; yolculuklar sıkıcı olmuyor. Aksiyon filmleri özellikle bu konuda birebirdir. Bu gibi zamanlarda da en çok film izlemeyi tercih eden yolcular, bunu Full HD olarak yapabilirlerse, onlardan mutlu yolcu olmuyor.

Yorumlara Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu

Cihazınızda internet yok...