En İyi Animasyon Filmleri

Animasyon nedir?

Animasyon kâğıt üzerinde çizilen grafiklerin önceden belirlenmiş bir senaryo çerçevesinde arka arkaya gösterilerek hareketlendirilmesi ve grafiklerdeki karakterlerin seslendirilmesidir. Animasyon yapımlarının tarihi eskiye gitmektedir ve animasyonlar gümünüzdeki sinemanın da temelini oluşturmaktadır. İlk çağlarda kayalara ya da mağara duvarlarına çizimler yapıldığı görülmektedir. Tarihçiler bunların animasyon olabileceğini söylemektedir. Çünkü duvarlardaki görseller arka arkaya getirildiğinde anlam bütünlüğü oluşmaktadır.

Animasyon Çeşitleri

İlk animasyonlarda grafikler elle çizilmekteydi. Teknoloji her alanda olduğu animasyon alanında da etkisini göstermiştir. Artık çizimlerde bilgisayar programları kullanılmaktadır. Animasyon filmler değişimden etkilenmiş ve çeşitlenmiştir. Klasik iki boyutlu animasyon, üç boyutlu animasyon,* stop-motion, rotoskopi ve anime animasyon filmlerin birer çeşididir. Animeler diğerlerinden sadece Japonlara özgü olması ile ayrılır. Klasik animasyonlarda çizimler halen elle yapılır. İzleyiciyi kendisine bağlayan en iyi animeler ve animasyon filmlerini mutlaka izlemek gerekir. Özellikle son dönemde en iyi çizgi yapımlar yaratılmaktadır.

En İyi Animasyon Filmleri

Animasyon filmleri sektöründe teknikler genişlemiş ve çok fazla dala ayrılmıştır. 3D animasyon filmleri sektörde kendine yer edinmiştir. 3D animasyonların ilki Andre ve Wally’nin Maceraları isimli 1984 yapımı filmdir. Her kesimden izleyiciyi sinemaya çekmeyi başaran ya da evde televizyon başına getiren kaliteli animasyonlar yapılmıştır. İzleyiciler Karmakarışık, Shrek, Aslan Kral ve Yürüyen Şato’yu en iyi animasyon filmleri arasında gösterilmektedir.

Bu makale ile alakalı toplam soru cevaplandı. Soru sormak ve sorulara verilen cevapları okumak için aşağıya bakınız.

SORU-CEVAP FORMU

avatar
  TIKLA TAKİP ET!  
Bildir