E-Devlet Üzerinden Siyasi Parti Üyeliği İptal Etme

Şuraya Atla

Ülkemizde vatandaşlar siyasi partilere üye olabiliyorlar. Siyasi partilere üye olunabildiği gibi bazı durumlarda siyasi parti üyeliğini sonlandırma da gerekebiliyor. Siyasi parti üyeliği olan kişiler pomem, paem, pmyo, pöh, msü ve bekçilik başvurusunda sorun yaşarlar. Bu alanlarda kariyer düşünen gençlerin siyasi parti üyelikleri varsa seçme ve sınav sürecinden önce siyasi parti üyeliklerini sonlandırmaları gerekmektedir. Sitemize gelen soruların bir kısmı, kişilerin siyasi parti üyeliğinin olup olmadığının nasıl kontrol edebileceği ve varsa siyasi parti üyeliklerinin nasıl iptal edebileceği hususu oluşturuyor.

E-Devlet Üzerinden Siyasi Parti Üyeliği Sorgulama

e-Devlet hizmetlerinden biri de siyasi parti üyeliği sorgulama ve iptal etmedir. Daha önce bu işlem uzun ve sancılı bir süreçken artık e-devlet ekranınızdan siyasi parti üyeliğinizi kolaylıkla iptal edebilirsiniz. e-devlet ekranına turkiye.gov.tr den giriş yaptıktan sonra arama kısmına  siyasi parti üyeliği  sorgulama yazarak siyasi bir partiye üye  olup olmadığınızı görebilirsiniz.

E-Devlet Üzerinden Siyasi Parti Üyeliği İptal Etme Başvurusu

e-Devlet ekranına girdikten sonra siyasi parti üyeliği iptal etme diyerek yargıtay ekranına bağlanabilir ve siyasi parti üyeliğiniz varsa iptal edebilirsiniz. Siyasi parti üyeliği iptal etme ekranını kullanarak, üyesi olduğunuz siyasi partinin üyeliğinden ayrılmak için başvuruda bulunabilirsiniz.

2019 yılında yapılacak olan 15 bin polis alımına ve 8 bin bekçi alımında sorunsuz bir süreç yaşamak istiyorsanız siyasi parti üyeliğinizi kontrol edin ve üyelik varsa iptal edin.

Bu makale ile alakalı toplam 10 soru cevaplandı. Soru sormak ve sorulara verilen cevapları okumak için aşağıya bakınız.

10
SORU-CEVAP FORMU

avatar
  TIKLA TAKİP ET!  
En Yeniler Eskiler
Bildir
canx
Ziyaretçi
canx

E-devlet üzerinden siyasi parti üyeliğimden çıktım. Ama içimde tereddüt var yinede yazılı bir dilekçe sunmadığım için her hangi bir sıkıntı yaşar mıyım? Yaşamazsam ne kadar sürede iptal edilmiş olur?

Admin
Ziyaretçi
Admin

Merhabalar,
İptal isleminden sonra yargıtaydan uyelik sorgulayınız. Burada harhangi bir siyasi parti üyeliğiniz görünmüyorsa, iptal isleminiz gerçekleşmiştir. Kurumlar kontrolu yargıtay uzerinden saglar.

canx
Ziyaretçi
canx

10 dakika içinde üyeliğim iptal oldu. Güzel hizmet herkese tavsiye ederim. Ama inşallah herhangi bir sıkıntı çıkarmaz.

fahrinaz
Ziyaretçi
fahrinaz

arkadaşlar ben Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı Siyasi Partiler Bürosu Yazı İşleri Müdürüyüm. 27.02.2019 saat 19.00 itibariyle siyasi parti üyelik iptali e-Devlet kapısı üzeriden hizmetinize sunulmuştur. yukarıdaki linkler doğrudur. uyap sistemine anında işlemektedir.herhangi bir kuruma gitmenize gerek yoktur.

Serdar aydoğdu
Ziyaretçi
Serdar aydoğdu

Benim ikametgahim istanbuldaydi is icin memlekete aldim 1 ay sonra geri aldim istanbula bekcilige girmeme engel mi

Admin
Ziyaretçi
Admin

Merhabalar,
Istanbul’daki ikametiniz 1 seneyi dolduruyorsa İstanbul’dan başvuru yapabilirsiniz.

ALI
Ziyaretçi
ALI

Haberiniz üzerine bir sorgulama yaptım 2013 de bir partiye üyeligim görünüyor fakat önleriyle hiç alakam yok iptal etmek için girdim fakat sizdeki gibi iptal başvurusu diye bir sekme açılmadı sadece üyelik sorgulama var şuan aktif bekciyim 1.donem 1. Atamayım