Dikenli Tel Nedir? Alırken Nelere Dikkat Edilir?

Dikenli tel,arazi, arsa ve tarlaların güvenliğinin sağlanmasında,ağaç ve fidan dikim yerlerinin ve ihtiyaç duyulan benzeri alanların dış etkenlerden korunmasında kullanılan bir üründür. Bir çok farklı telle ve kendi başına kombinasyonlara uygun olduğu için sıklıkla tercih edilen bir üründür.Çit teli ve bahçe telinin üst kısımlarına,ön kısımlarına koyularak kullanılması en sık tercih edilen kombinasyonlardandır.

Dikenli teller, görünüş itibari ile fazla estetik olmadıkları için genellikle, yaşam alanlarında bulunan mekanların güvenliğinde kullanılırlar. Kullanımı ve montajı kolay olduğundan, bölgelerin güvenliği için hem pratik hem de ekonomiktir. Dikenli telin sıklıkla tercih edilmesindeki neden, sağlam yapısı ile daha az destekle geniş alanlarda kolaylıkla uygulanabilmesi ve önemli ölçüde tasarruf sağlanmasıdır.

Dikenli teller,tel kalınlığı,diken aralığı,diken boyutu gibi birden fazla faktör ile seçilebilir.Burada en önemli durum teli kullanım amacınızdır. Örneğin site,villa gibi insan güvenliğinin ön planda olduğu alanlarda diken aralığı teller elle tutulamayacak kadar sık , diken sivriliği ise telin güvenliği sağlayabileceği kadar sivri olmalıdır. Tarla,bahçelerinizi hayvanlara karşı korumak amacıyla çektiğiniz tellerde diken aralığının sık olmasından ziyade dikenin kuvvetli ve keskin olması önemlidir. Domuz vb. hayvanların kalın derileri olduğu için zayıf dikene sahip bir tel kuvvetli bir denemede eğilip bükülebilir.

Tüm bunların yanında dikenli telin hava şartlarına da dayanıklı olması gerekmektedir.Yağmurla ve nemle temas eden tel zamanla paslanıp deforme olabilir.Bu açıdan galvaniz kaplamalı teller paslanmaya karşı dayanıklı ve uzun ömürlü ürünlerdir.

Yorumlara Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu

Cihazınızda internet yok...