Bekçilik Sağlık Kurul Raporu Aşamaları 2019

2019 yılı bekçi alımı için önümüzdeki günlerde asil ve yedek kazananlar açıklanacak. Kazanamayanlar da kazanamadıklarını görecekler. Çarşı ve Mahalle Bekçiliği yazılı sınavının açıklanmasının ardından asil listede bulunan arkadaşlar güvenlik soruşturması ve arşiv araştırma formunu doldurmak için emniyete müracaat edecekler. Doldurulan bu formdan sonra emniyet tarafından güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılacak. Bu işlem bir ay da sürebilir daha fazlada sürebilir, il ve ilçedeki yoğunluğa göre değişiklik gösterecektir.

Adayların güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmalarının yanında bir de sağlık işlemleri olacak. Aşağıya ekleyeceğimiz bilgi 2018 yılında sağlık kurul raporu işlemlerini yapmış olan bir arkadaşımız tarafından gönderilmiştir. Umarım sizlere faydalı olacaktır.

Sağlık kurulu 6 tüp kan sonra tok karnına 1 tüp idrar, sırasıyla röntgen, ultrason, diyetisyen, kbb göz kardiyoloji, kan sonuçları öğlen vakti açıklanıyor, Sonra hemen dahiliye dördüne birden sağlam diye onaylıyor.

Sonrasında sonuçlara göre cildiye, nöroloji, ortopedi, genel cerrahi basit hemen sağlam yazılıyor. Daha sonra psikiyatri ve işitme testi, işitme testi kbb de oluyor. En son ağız ve diş sağlığı oluyor ve sağlık işlemleri bitmiş oluyor.

Bu süreçte sağlıkla ilgili tavsiyem kesinlikle sağlığa girmeden kan, göz gibi kontrollerinizi yaptırın, kan da eğer karaciğerle ilgili değerleriniz yüksekse yağlı yiyeceklerden uzak durun ve bol bol yeşillik yiyin. Her sabah aç karınla limon ve maydonoz karışımı olan limon kürünü için faydasını görürsünüz. Bir çok kan değerini normale çevirecek inşallah.

Bazı kan değerleri için sigara içenlere önerim var; bari kan verene kadar içmesinler. Kan değerlerinde çok sıkıntısı olanlar kızılaya kan versin, ya da bir sağlık ocağına gidip kan durumunu bu şekilde öğrensin. Sağlık raporu alırken kan sonucu sıkıntılı olanlar doktordan rica edip tekrar kan vermesini istemeli. Zaten doktor 3 defa şans veriyor. Eğer değerleri sıkıntılı bir sekilde onaylatırsanız, tekrar sevkle uğraşırsınız. Birde o kan vermeden önceki günlerde bol bol su için.

Göz içinse mutlaka kontrole gidin bir özel hastaneye, her bir göz için miyop ve Astigmat +2yi geçmeyecek. Hipermetrop içinse her bir için +1i geçmeyecek. Siz emniyet teşkilatı sağlık yönetmenliğindeki göz bölümünü özeldeki göz doktoruna gösterin daha faydalı olur. Eğer göz dereceleriniz bu derecelerin üstünde ise iyileşme sürecinide doktora sorup çizdirin yoksa elenirsini.

Ben de elendim gözden, doktor derecemi biraz yüksek yazdığından yoksa kontrolerimi yapmıştım ama hakkımı aradım. Elendiğim hafta gözümü çizdirdim ve özelden aldığım sağlık raporu ve hazırladığım dilekçeyi 16 bölümü bitirip hastane heyetine verdikten sonra egm sağlık daire başkanlığına teslim ettim.

Bir süre sonra sevkim geldi, başka devlet hastanesinde tekrar gözle ilgili bölüme muayene olup atamam geldi çok şükür. Demek istediğim düzeltebilecek durumlarınızı, gerek önceden kontrol amaçlı muayene olup tedbirini almak gerekse sağlık raporunuzu alırken sıkıntılı durumda doktordan rica ederek düzeltip tekrar muayeneye geleyim tarzında konuşmanız sizin için çok faydalı olur.

Soru: Biz mi hastaneye gideceğiz onlar mı götürecek?

Herkes bulundugu ilde hastaneye gider. Hastane secimini emniyet yapar. Toplu halde gidersiniz. Herkes bulunduğu ile bağlı emniyetin belirlediği tam teşekküllü devlet hastanesinden sağlık raporu alır.

Soru: Psikiyatri’de nelere bakılıyor?

Psikiyatri genelde sohbet havasında gerek konuşma, kendini ifade etme gibi durumu kontrol ediyor. Ayrıca  son bir sene içinde kullandığın ilaçlara bakıyor bilgisayarından(e-nabız sisteminden). Eğer psikiyatri ilaç kullanımı varsa bir sene içinde doktora bağlı elenme veya tam tersi olabilir…

Soru: Kulakta ne yapıyorlar?

Kulakta belli ölçüm aralığı için test yapılıyor. Sağlık yönetmenliğindeki kulak bölümünü kontrol amaçlı gideceğin hastanedeki doktora gösterirsen faydalı olur.

Soru: Renk körlüğü elenme nedeni mi?

Evet en çok eleme yapılan konudur.

Soru: Tekrar boy-kilo ölçümü yapılacak mı?

Evet yapılacak.

Soru: Burunda et var sorun olur mu?

Hayır normal hayatı engellemiyorsa sorun olmaz.

Soru: Ürolojide varikoselden elenme oluyor mu?

Yönetmelikte de yazıyor varikosel ve hidroselden elenmiyorsun.

Bazı adaylar sürekli sorup duruyorlar, boy kilo ölçümü tekrar yapılıyor. Boy kilo hesaplamaya bakabilirsiniz

Anlaşır hale getirmeye çalıştım umarım bir yanlışım olmamıştır, tüm adaylara şimdiden geçmiş olsun umarım sorunsuz geçersiniz.

Not: Kafanıza takılan soruları aşağıdan yorum olarak sorabilirsiniz. Sitemizdeki yazıların altına sorulan sorular daha çabuk yanıtlanır.

Bu makale ile alakalı toplam 2.381 soru cevaplandı. Soru sormak ve sorulara verilen cevapları okumak için aşağıya bakınız.

2381
SORU-CEVAP FORMU

avatar
  TIKLA TAKİP ET!  
En Yeniler Eskiler
Bildir
Yasin
Ziyaretçi
Yasin

Admin merhaba sağlık raporunda alkol tüketimiyle ilgili bir sorun çıkarmı atıorum 3-5 gün önce içmiş dahi olsak sorun olurmu? Birde sağlık raporunu güvenlik soruşturması kabul edildikten sonramı istiyorlar yoksa asil olarak kazanırsak hemen sağlık raporunumu isteyecekler . Teşekkürler

Önder
Ziyaretçi
Önder

Boy kilo endeksine yine bakıyorlar mi 5 kilo fazlam varda size zahmet bilgilendirebilir misiniz

Selim
Ziyaretçi
Selim

Topuk bölgemde ödem oluşmuş ve ağrı yapıyor şu an doktor kontrolünde ilaç kullanıyorum sorun olur mu acaba? Hasta kayıtlarına bakıldığında elenmeme sebep olur mu?

Cihan yormaz
Ziyaretçi
Cihan yormaz

Merhaba admin, 1.5 sene önce yaygın anksiyete teşhisi ve ilaç kullanımı gözüküyor, doktor hafif ilaç demişti o zamanlar. Bu durum sağlık raporu alırken heyette sorun yaratır mı?

BEKÇİ ADAYI
Ziyaretçi
BEKÇİ ADAYI

KOLAY GELSİN ETRAFIMDA BAZI BEKÇİLERE SORDUĞUMDA BAZI RAHATSIZLIKLARI SAĞLIK KONTROLÜNÜN ARDINDAN KİŞİYİ TEDAVİ EDİLMESİ İÇİN TEKRAR HASTAHANEYE GÖNDERİP TEDAVİDEN SONRA SAĞLIĞI GEÇTİĞİNİ SÖYLEDİLER.BÖYLE BİR DURUM VAR MIDIR?BENDE BASUR RAHATSIZLIĞI VAR ACABA SAĞLIK KONTROLÜNDEN SONRA TEDAVİ İÇİN TEKRAR GÖNDERİRLER Mİ YOKSA DİREKT ELENİR MİYİM?(BASUR ELENME SEBEBİYMİŞ)

adem
Ziyaretçi
adem

MERHABA ADMİN SOL ELİMDE PARMAGIN KENARINDA KESİT VAR DİKİŞ İZİ SORUN OLUR MU SAĞLIKTA

Abdullah aydın
Ziyaretçi
Abdullah aydın

Saglık raporu kaç gün sürüyor

İsa
Ziyaretçi
İsa

Selamun aleyküm öncelikle bende kasığımda doğum lekesi var uzman çacuşlukta elenmiştim bekçilikte bu sıkıntı olur mu prosedür aynımı

Müslüm sürer
Ziyaretçi
Müslüm sürer

Admin peki özel sektörde iskazasi geçirdim ayağından yüzde 17 sürekli işgöremezlik raporu aliyodum geçen aya kadar kesildi bir aydır hastanede söylemesem de bilirlermi çünkü söylemesem bilmezler bu engeli

Samet
Ziyaretçi
Samet

Selamın aleyküm kollarımda 4 tane dövme bir dikiş izi ve 3 4 tane faça kesiği vardı bunları plexir lazer ile sildiriyorum gerçi daha ilk seansım. Ve Kickbokstan Milli sporcuyum bana ne gibi artısı olur bunlarla ilgili bilgi verir misin teşekkür ederim

İsmail
Ziyaretçi
İsmail

Egm saglık Raporu Gecerlilik Süresi ne kadardır

İsmail
Ziyaretçi
İsmail

Egm saglık raporu gecerlilik süresi ne kadar

Ali dilmenli
Ziyaretçi
Ali dilmenli

Bekçilik için sağlık şartlarında ön dişlerde 1 tane köpek dişinin eksik olması eğlenmeye sebep olur mu

Ufuk
Ziyaretçi
Ufuk

Admin merhaba amliyat izi sorun olurmu göbeğimde dikiş izi var 7 aylıkken olmuştum bağrsak düğümlenmesinden Ön sağlkta bişey demediler

Hasancan
Ziyaretçi
Hasancan

Banka borcundan dolayi hacizlik olmak guvenlik sorusturmasini etkiler mi