Bekçilik Sağlık Kurul Raporu Aşamaları 2019

Çarşı ve Mahalle Bekçiliği yazılı sınavının açıklanmasının ardından asil listede bulunan arkadaşlar güvenlik soruşturması ve arşiv araştırma formunu doldurmak için emniyete müracaat etmeye başladı. Doldurulan bu formdan sonra emniyet tarafından başlatılan güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasının ne zaman biteceği belli değil. Bu işlem bir ay da sürebilir daha fazlada sürebilir, il ve ilçedeki yoğunluğa göre değişiklik gösterecektir.

Adayların güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmalarının yanında bir de sağlık işlemleri devam etmektedir. Bazı iller  sağlık kurul raporu için adayları hastahaneye çağırmış bulunuyor. Aşağıya ekleyeceğimiz bilgi sağlık kurul raporu işlemlerini yapmış olan bir arkadaşımız tarafından gönderilmiştir. Umarım sizlere faydalı olacaktır.

Sağlık kurulu 6 tüp kan sonra tok karnına 1 tüp idrar, sırasıyla röntgen, ultrason, diyetisyen, kbb göz kardiyoloji, kan sonuçları öğlen vakti açıklanıyor, Sonra hemen dahiliye dördüne birden sağlam diye onaylıyor.

Sonrasında sonuçlara göre cildiye, nöroloji, ortopedi, genel cerrahi basit hemen sağlam yazılıyor. Daha sonra psikiyatri ve işitme testi, işitme testi kbb de oluyor. En son ağız ve diş sağlığı oluyor ve sağlık işlemleri bitmiş oluyor.

Bu süreçte sağlıkla ilgili tavsiyem kesinlikle sağlığa girmeden kan, göz gibi kontrollerinizi yaptırın, kan da eğer karaciğerle ilgili değerleriniz yüksekse yağlı yiyeceklerden uzak durun ve bol bol yeşillik yiyin. Her sabah aç karınla limon ve maydonoz karışımı olan limon kürünü için faydasını görürsünüz. Bir çok kan değerini normale çevirecek inşallah.

Bazı kan değerleri için sigara içenlere önerim var; bari kan verene kadar içmesinler. Kan değerlerinde çok sıkıntısı olanlar kızılaya kan versin, ya da bir sağlık ocağına gidip kan durumunu bu şekilde öğrensin. Sağlık raporu alırken kan sonucu sıkıntılı olanlar doktordan rica edip tekrar kan vermesini istemeli. Zaten doktor 3 defa şans veriyor. Eğer değerleri sıkıntılı bir sekilde onaylatırsanız, tekrar sevkle uğraşırsınız. Birde o kan vermeden önceki günlerde bol bol su için.

Göz içinse mutlaka kontrole gidin bir özel hastaneye, her bir göz için miyop ve Astigmat +2yi geçmeyecek. Hipermetrop içinse her bir için +1i geçmeyecek. Siz emniyet teşkilatı sağlık yönetmenliğindeki göz bölümünü özeldeki göz doktoruna gösterin daha faydalı olur. Eğer göz dereceleriniz bu derecelerin üstünde ise iyileşme sürecinide doktora sorup çizdirin yoksa elenirsini.

Ben de elendim gözden, doktor derecemi biraz yüksek yazdığından yoksa kontrolerimi yapmıştım ama hakkımı aradım. Elendiğim hafta gözümü çizdirdim ve özelden aldığım sağlık raporu ve hazırladığım dilekçeyi 16 bölümü bitirip hastane heyetine verdikten sonra egm sağlık daire başkanlığına teslim ettim.

Bir süre sonra sevkim geldi, başka devlet hastanesinde tekrar gözle ilgili bölüme muayene olup atamam geldi çok şükür. Demek istediğim düzeltebilecek durumlarınızı, gerek önceden kontrol amaçlı muayene olup tedbirini almak gerekse sağlık raporunuzu alırken sıkıntılı durumda doktordan rica ederek düzeltip tekrar muayeneye geleyim tarzında konuşmanız sizin için çok faydalı olur.

Soru: Biz mi hastaneye gideceğiz onlar mı götürecek?

Herkes bulundugu ilde hastaneye gider. Hastane secimini emniyet yapar. Toplu halde gidersiniz. Herkes bulunduğu ile bağlı emniyetin belirlediği tam teşekküllü devlet hastanesinden sağlık raporu alır.

Soru: Psikiyatri’de nelere bakılıyor?

Psikiyatri genelde sohbet havasında gerek konuşma, kendini ifade etme gibi durumu kontrol ediyor. Ayrıca  son bir sene içinde kullandığın ilaçlara bakıyor bilgisayarından(e-nabız sisteminden). Eğer psikiyatri ilaç kullanımı varsa bir sene içinde doktora bağlı elenme veya tam tersi olabilir…

Soru: Kulakta ne yapıyorlar?

Kulakta belli ölçüm aralığı için test yapılıyor. Sağlık yönetmenliğindeki kulak bölümünü kontrol amaçlı gideceğin hastanedeki doktora gösterirsen faydalı olur.

Soru: Renk körlüğü elenme nedeni mi?

Evet en çok eleme yapılan konudur.

Soru: Tekrar boy-kilo ölçümü yapılacak mı?

Evet yapılacak.

Soru: Burunda et var sorun olur mu?

Hayır normal hayatı engellemiyorsa sorun olmaz.

Soru: Ürolojide varikoselden elenme oluyor mu?

Yönetmelikte de yazıyor varikosel ve hidroselden elenmiyorsun.

Bazı adaylar sürekli sorup duruyorlar, boy kilo ölçümü tekrar yapılıyor. Boy kilo hesaplamaya bakabilirsiniz

Anlaşır hale getirmeye çalıştım umarım bir yanlışım olmamıştır, tüm adaylara şimdiden geçmiş olsun umarım sorunsuz geçersiniz.

Not: Kafanıza takılan soruları aşağıdan yorum olarak sorabilirsiniz. Sitemizdeki yazıların altına sorulan sorular daha çabuk yanıtlanır.

Bekçi adayları; 2019'da yapılacak bekçi alımında YÜZ BİNLERCE rakibinizi geçmek için SÖZLÜ MÜLAKATTA yüksek almalısınız! Çalışmak için mutlaka uygulamamızı satın alın. Yüzlerce kişiye bekçilik kazandırdık; bunlardan biri de siz olun. Uygulamamız sayesinde on binlerce rakibinizin bir adım önünde olacaksınız! İndirmek İçin LOGOYA TIKLAYIN
Bu makale ile alakalı toplam 2.149 soru cevaplandı. Soru sormak ve sorulara verilen cevapları okumak için aşağıya bakınız.
Utku DEMİR
Utku DEMİR hakkında 598 makale
Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)

2149
SORU-CEVAP FORMU

avatar
  TIKLA TAKİP ET!  
En Yeniler Eskiler
Bildir
Mehmet ali
Ziyaretçi
Mehmet ali

Damagımda diş var sorun olur mu günlük hayatımı etkilemiyo dışardan görülmüyor zaten

Halil
Ziyaretçi
Halil

Bel fitigindan sorun olur mu bende 2 tane var ama ameliyatlik degilmis doktor oyle soyledi bide yag bezesi sorun olurmu bunlara bakiyolarmi

Semih
Ziyaretçi
Semih

MR çektirdim küçük fıtık var deyip gönderdi ilaç yazdı bekçilikte sıkıntı çıkarmı

Ali
Ziyaretçi
Ali

Kardeşim ben 9 ay önce bel ağrısından özel hastaneye gittim orda emar çektiler belfitigi var dedi ben o doktora guvenmeyip devlet Hastanesi’ne gitim yeniden mugayne oldum orda emar çekmedi özelde çektirdiğim emara baktı ve ufak bir bel fıtığı var dedi ve ilaç yazdı gönderdi şimdi bekçilik için sağlık raporu almak için aynı hastaneye gittiğimde belfitigi olgu gözükurse elenirmiyim.

Mehmet
Ziyaretçi
Mehmet

Bekcilik genel sağlık raporu alırken ortopedide mr çekiliyor mu?

Burak
Ziyaretçi
Burak

Kardesm sa 2 sene once kan tahlilinde tsh degerim normaldi gecemlerde astsubaylik icin kan tahlili yaptrdm tsh 5.44 cikti bu inip cikan bisemi bekcilikte sorun olurmu

Kadir
Ziyaretçi
Kadir

Apandisit ameliyati sorun teşkil edermi

Tahsin
Ziyaretçi
Tahsin

Merhabalar; Pskiyatri bolumu kesin olarak son 1 yila mi bakiyor? son 2 yil diyen de oldu? tesekkurler

Yasin
Ziyaretçi
Yasin

Merhaba bütün aşamaları geçtikten sonra en son genel sağlık kalıyor ve orda da göz muayenesine girince doktorun yanına tekrardan renk körlüğü testi yapılıyor mu yoksa sadece göz tembelliği ve göz derecesine mi bakılıyor.

Mehmet ali
Ziyaretçi
Mehmet ali

Arka tarafta iki dışim kırık ve çürük sorun olurmu

Oğulcan alıcı
Ziyaretçi
Oğulcan alıcı

Hocam merhaba, benimde goz sorunum var. En az 0.25 fazlam cikicak. Sence senin gibi mi yapayim yani cizdirmeden mi gideyim sonra itiraz nasil oluyor? İyilesme nasil oluyor? Yoksa bastan mi cizdireyim??

Yasn
Ziyaretçi
Yasn

S.a doktor ufak bi göbek fıtığı var dedi sıkıntı olurmu normalde belli değil spora bi engelim yok

Serhat
Ziyaretçi
Serhat

Merhaba ağız ve diş sağlığında eleme yapılıyormu yapılıyorsa kriterler nedir

Bora
Ziyaretçi
Bora

Merhaba bekçilik başvurularını bekliyorum yanlız bi sıkıntı var tam olarak sıkıntı olurmu bilmiyorum taaa ilkokul zamanında beni rehberlik merkezine gönderdiler öğrenim zorluğu gibi bi rapor çıkarttılar ve bu büyük ihtimal sistemimde gözüküyo liseye geçtim tabi rapor önüme çıkmadı herkez gibi kendi hakkımla geçtim bitirdim liseyi sorunsuz sağlık kurulunda bu çıkarmı çıksa bile beb beyaan etsem artık böyle Bi problemim yoktur diye çünkü bu rapor ne bi hastalık nede beyinsel bi problem hiç bişey yok sadece öğrenim zorluğu vardı tabi bu çok şükür zamanla gelişti şimdi sıkıntım yok lütfen bu konu hakkında net bir cevap verirmisiniz yada bi işi bilen birine sorarmısınız Allah razısı için lütfen

Muhammed
Ziyaretçi
Muhammed

Benim bi süre önce dizim dönmüştü basamıyordum. Ama şu an hiçbir problemim yok basıyorum koşuyorum parkurda da iyi derece yapıyorum yanlız şunu sorucam. Kol ve bacakları röntgen ya da mr çekiyorlar mı ? Büyük sıkıntı çıkar mı?