Bekçilik Sağlık Kurul Raporu Aşamaları 2018

Çarşı ve Mahalle Bekçiliği yazılı sınavının açıklanmasının ardından asil listede bulunan arkadaşlar güvenlik soruşturması ve arşiv araştırma formunu doldurmak için emniyete müracaat etmeye başladı. Doldurulan bu formdan sonra emniyet tarafından başlatılan güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasının ne zaman biteceği belli değil. Bu işlem bir ay da sürebilir daha fazlada sürebilir, il ve ilçedeki yoğunluğa göre değişiklik gösterecektir.

Adayların güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmalarının yanında bir de sağlık işlemleri devam etmektedir. Bazı iller  sağlık kurul raporu için adayları hastahaneye çağırmış bulunuyor. Aşağıya ekleyeceğimiz bilgi sağlık kurul raporu işlemlerini yapmış olan bir arkadaşımız tarafından gönderilmiştir. Umarım sizlere faydalı olacaktır.

Sağlık kurulu 6 tüp kan sonra tok karnına 1 tüp idrar, sırasıyla röntgen, ultrason, diyetisyen, kbb göz kardiyoloji, kan sonuçları öğlen vakti açıklanıyor, Sonra hemen dahiliye dördüne birden sağlam diye onaylıyor.

Sonrasında sonuçlara göre cildiye, nöroloji, ortopedi, genel cerrahi basit hemen sağlam yazılıyor. Daha sonra psikiyatri ve işitme testi, işitme testi kbb de oluyor. En son ağız ve diş sağlığı oluyor ve sağlık işlemleri bitmiş oluyor.

Bu süreçte sağlıkla ilgili tavsiyem kesinlikle sağlığa girmeden kan, göz gibi kontrollerinizi yaptırın, kan da eğer karaciğerle ilgili değerleriniz yüksekse yağlı yiyeceklerden uzak durun ve bol bol yeşillik yiyin. Her sabah aç karınla limon ve maydonoz karışımı olan limon kürünü için faydasını görürsünüz. Bir çok kan değerini normale çevirecek inşallah.

Bazı kan değerleri için sigara içenlere önerim var; bari kan verene kadar içmesinler. Kan değerlerinde çok sıkıntısı olanlar kızılaya kan versin, ya da bir sağlık ocağına gidip kan durumunu bu şekilde öğrensin. Sağlık raporu alırken kan sonucu sıkıntılı olanlar doktordan rica edip tekrar kan vermesini istemeli. Zaten doktor 3 defa şans veriyor. Eğer değerleri sıkıntılı bir sekilde onaylatırsanız, tekrar sevkle uğraşırsınız. Birde o kan vermeden önceki günlerde bol bol su için.

Göz içinse mutlaka kontrole gidin bir özel hastaneye, her bir göz için miyop ve Astigmat +2yi geçmeyecek. Hipermetrop içinse her bir için +1i geçmeyecek. Siz emniyet teşkilatı sağlık yönetmenliğindeki göz bölümünü özeldeki göz doktoruna gösterin daha faydalı olur. Eğer göz dereceleriniz bu derecelerin üstünde ise iyileşme sürecinide doktora sorup çizdirin yoksa elenirsini.

Ben de elendim gözden, doktor derecemi biraz yüksek yazdığından yoksa kontrolerimi yapmıştım ama hakkımı aradım. Elendiğim hafta gözümü çizdirdim ve özelden aldığım sağlık raporu ve hazırladığım dilekçeyi 16 bölümü bitirip hastane heyetine verdikten sonra egm sağlık daire başkanlığına teslim ettim.

Bir süre sonra sevkim geldi, başka devlet hastanesinde tekrar gözle ilgili bölüme muayene olup atamam geldi çok şükür. Demek istediğim düzeltebilecek durumlarınızı, gerek önceden kontrol amaçlı muayene olup tedbirini almak gerekse sağlık raporunuzu alırken sıkıntılı durumda doktordan rica ederek düzeltip tekrar muayeneye geleyim tarzında konuşmanız sizin için çok faydalı olur.

Soru: Biz mi hastaneye gideceğiz onlar mı götürecek?

Herkes bulundugu ilde hastaneye gider. Hastane secimini emniyet yapar. Toplu halde gidersiniz. Herkes bulunduğu ile bağlı emniyetin belirlediği tam teşekküllü devlet hastanesinden sağlık raporu alır.

Soru: Psikiyatri’de nelere bakılıyor?

Psikiyatri genelde sohbet havasında gerek konuşma, kendini ifade etme gibi durumu kontrol ediyor. Ayrıca  son bir sene içinde kullandığın ilaçlara bakıyor bilgisayarından(e-nabız sisteminden). Eğer psikiyatri ilaç kullanımı varsa bir sene içinde doktora bağlı elenme veya tam tersi olabilir…

Soru: Kulakta ne yapıyorlar?

Kulakta belli ölçüm aralığı için test yapılıyor. Sağlık yönetmenliğindeki kulak bölümünü kontrol amaçlı gideceğin hastanedeki doktora gösterirsen faydalı olur.

Soru: Renk körlüğü elenme nedeni mi?

Evet en çok eleme yapılan konudur.

Soru: Tekrar boy-kilo ölçümü yapılacak mı?

Evet yapılacak.

Soru: Burunda et var sorun olur mu?

Hayır normal hayatı engellemiyorsa sorun olmaz.

Soru: Ürolojide varikoselden elenme oluyor mu?

Yönetmelikte de yazıyor varikosel ve hidroselden elenmiyorsun.

Bazı adaylar sürekli sorup duruyorlar, boy kilo ölçümü tekrar yapılıyor. Boy kilo hesaplamaya bakabilirsiniz

Anlaşır hale getirmeye çalıştım umarım bir yanlışım olmamıştır, tüm adaylara şimdiden geçmiş olsun umarım sorunsuz geçersiniz.

Not: Kafanıza takılan soruları aşağıdan yorum olarak sorabilirsiniz. Sitemizdeki yazıların altına sorulan sorular daha çabuk yanıtlanır.

Bekçi adayları; 2019'da yapılacak 10 bin bekçi alımını kaçırmamak, yazılı ve sözlü sınavına çalışmak için mutlaka uygulamamızı satın alın. Bu sayede on binlerce rakibinizin bir adım önünde olacaksınız! İndirmek İçin LOGOYA TIKLAYIN
Bu makale ile alakalı toplam 1.566 soru cevaplandı. Soru sormak ve sorulara verilen cevapları okumak için aşağıya bakınız.

1566
SORU-CEVAP FORMU

avatar
  TIKLA TAKİP ET!  
En Yeniler Eskiler
Bildir
Soner
Ziyaretçi
Soner

Selamun aleykum admin ben böbrek taşından hastaneden cmb olamaz yazmışlar ankaradanda olumsuz geldi taştan dolayı hakem hastaneye sevk ettiler hemen doğal yolla dusurdum taşı hakem hastanede cmb olur sağlam yazdı taş çıkmayınca ankaraya gitti dosya tekrar üçüncü bi hastaneye sevk olurmu Yoksa eğitime gönderirler mı acaba

Umut
Ziyaretçi
Umut

Admin kolay gelsin istanbul asil 1200 yedek 135im tum sağlık kontrelleri bitti sıkıntı çıkmadı bana sıra gelme ihtimali sence nedir ?

NURHAN
Ziyaretçi
NURHAN

MERHABA
DİŞTE HAFİF ÖNE EĞİLİM VAR ÇOK SIRITMIYOR ALTTA ÖN KISIMDA SIKINTI OLUR MU YADA BUNUNLA İLGİLİ NET CEVABI NERDEN ALABİLİRİM HASTAHANE YADA POLİSTEN NET BİLGİ ALABİLİR MİYİM.

Emir
Ziyaretçi
Emir

Bekçilikte sağlıktan elenen ler ikinci rapora gonderilip sağlam alirsa tekrar hakem hastanesine gonderiliyormu

hasan
Ziyaretçi
hasan

kekemelik sorun olurmu admin

Nejla
Ziyaretçi
Nejla

Merhba sevgili admin abim sağlıkta kulaktan kaldı itiraz etti snra tekrar hastnde girdi heyetten sağlam raporu almış anakaradan olumlu glrmi

Eren
Ziyaretçi
Eren

Admin hematalojiden polistemi koydular itiraz ettim başka hastaneye gönderdiler sağlam polistemi yoktur aldım biraz önce sonuçlar açıklandı benimkisi açıklanmadi nedeni ne olabilir

Ali
Ziyaretçi
Ali

Kardeşim ilk hastenede poliste mi teşhisi koydukların da hangi tanı almıştın ve sevk edildı gin hastanede hangi tahlil leri verdin sadece hemogram mi ?

Mevlut
Ziyaretçi
Mevlut

Iı günler bn karaciğer yaglanmasindan grade 2 3 çıkmıştı ama doktor sağlam.raporu vermişti ankaradan geri döndü Başka hastaneye sevknettiler orada grade 2 çıktı ve doktor bekçi olmAsında bi.E degil unzip olmumlubrapor verso Ankara Dan yine olumsuz gelir mi

Onur
Ziyaretçi
Onur

Merhaba admin boy kilo endeksinde 27 sınır gözüküyor benim endeksim 30 sorun olurmu vücutta belli olmuyor heryer orantili sarkık biyerim yok teşekkür ediyorum şimdiden

Mevlut
Ziyaretçi
Mevlut

Slm admin bn karaciğer yaglanmasinda gramer 2 3 çıkmıştı ama doktor sağlam raporu vermisti Ankara geri başka hastaneye sevk etti orada grade 2 çıktı doktorda bekçilik.için bi sorun olmaz bekçi olabilir yazdı tekrar olumlu yazdı ankaradan nasıl bi sonuç gelir

kerim
Ziyaretçi
kerim

arkadaş lar kendi hastanesinden a1 a2 a3 tanısı ile olumsuz alıp ankaradan olumlu sonuç alan varmı ?

Onur
Ziyaretçi
Onur

Kan tahlilinde alt enzimi yüksek çıktı doktor sağlam yazdı. Ankara evrağın geri iadesiyle uzmanından karaciğer enzim bozukluğu yapmış hepatesteatoz yönünden usg ve ek tetkik istedi. Başka bir hastanenin uzmanına gidip orada tahliller yapıldı tekrar usg ile bakıldı btün değerlerim normal çıktı alt değiride dahil. Sağlık kurulundaki dahiliye doktoru ve başhekim sonuçları düzeltip tekrardan kaşeleyip imzaladı onayladı. Aldığım raporuda emniyet raporuna zımbalayıp ankaraya gönderildi. Tekrar sevk etmezler sanırım ? Daha sonuçlarıö gelmedi arkadaşlar imzalarını attı. Yetişir mi evrağım.

Hikmet
Ziyaretçi
Hikmet

Benim oğlum yedekte çağırdılar bütün işlem leritamamankarayagittiamahalabihaberyokyedekolduguicincagirirlarmicagirmazlarmi

Mhmt
Ziyaretçi
Mhmt

Admin, askerdeyken çelik yelek taşımaktan belim ağrımıştı ve fizik tedavi doktoruna gitmiştim bir ilaç verdi iyi gelirse tekrar yazarız demişti haberim olmadan bana ilaç raporu çıkarmış şuan ilaç raporum var görünüyor 2019 nisana kadar sağlık raporumu aldım ama ankarada bu bana sorun oluşturur mu?

Raporda şöyle yazıyor;
M45.9/ANKİLOZAN SPONDİLİT, YER TANIMLANMAMIŞ
İlaçlarda: Dicloflam/SALAZOPYRIN

Emre..
Ziyaretçi
Emre..

Admin hemoglamin degeri 17.9 cikdi doktr saglam yazmis sorun olurmu?