Bekçilik Nedir?

Bekçilik mesleği gece olunca vatandaşın can ve mal güvenliğinden sorumlu aynı zamanda İçişleri Bakanlığı’na bağlı, Emniyetin kolluk kuvvetlerinden sayılan birimidir. Eskiden İstanbul sokaklarında hakim olan bu meslek türü 2017 yılından itibaren hayatımıza girmiş ve Emniyet teşkilatının bir birimi sayılmıştır.

Sokaklarda asayişi ve huzuru sağlamakla görevli olan bekçiler özellikle uyuşturucu kullanımının, dağıtımının önüne geçmek için ve hırsızlık, fuhuş gibi suçların vatandaşın güvenliğini bozmaması için Emniyet Teşkilatı’nın bir birimi olarak günümüzde görevlerine devam etmektedirler.

Akşamları mahallelerde ve caddelerde genellikle vatandaşımızın güvenli bir şekilde uykuya dalmasını sağlamakla ve toplum refahına katkılarıyla bilinirler.

PEKİ BEKÇİNİN GÖREVİ NEDİR?

Olayın yaşandığı yerlerde polis memurları gelene kadar olay yerinden bekçiler sorumludur.

Herhangi bir protesto olduğunda polis memurları ortama intikal edene kadar ortamdaki insanları yatıştırmak ve sakinleştirmekle görevlidirler.

Polislerin olmadığı ya da yetişemedi yerlerde polis memurları gelene kadar kamu düzenini sağlamak için bir polis gibi görevlerini yaparlar.

Suç işlenen alanda bir güvenlik çemberi oluşturur ve polis gelene kadar suçlulara gereken müdahaleyi yapabilirler.

BEKÇİ GİYSİLERİ NASIL OLUR?

Çoğu insan ve genelde sosyal medya bekçilerin sivil gezdiğini iddia etmektedir. Ancak bekçilerin kendilerine ait bir üniformaları mevcuttur.

ÖNEMLİ:   Bekçilik Sözlü Mülakat Notu-Puanı Öğrenme

Kahverengi bir alt üst resmi takım giyen bekçilerin kıyafetleri polislerin üniformalarına benzemektedir. Böylelikle ise toplumun refahını mahallelerde ve çarşılarda bu şekilde sağlamaktadırlar.

BEKÇİ İSTEDİĞİ ZAMAN ÜST ARAMASI YAPABİLİYOR MU?

Hem kanun hem de yönetmelikte yazılanlara göre bekçilerin hiçbir şekilde arama yapma yetkisi mevcut değildir. Şayet arama yapmak için ısrarcı olan bekçiler olursa, ısrar ettiği konudaki gerekçesini neden arama yaptığını tutanak ile bildirmesi istenebilir.

Kişilerin üstünü arama yetkisi polislere bile 2559 sayılı olan Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu’nun çerçevesinde aynı zamanda da hakim kararıyla verilmiştir.

KADINLARA BEKÇİ OLMAK ŞANSI VERİLECEK Mİ?

2017 yılında bekçilik alımları ilk başladığı zamanlarda kadın bekçi alımları da yapılmaktaydı. Ancak görülüyor ki son yapılan bekçi alımlarında kadınlara bu sefer bir şans verilmedi.

Kadın alımı yapılmamasının sebebini ise Emniyet Genel Müdürlüğü resmi sayfasında açıklayarak, ilk yılda 20 ilde 69 kadını bekçi alımlarına dahil etiklerini ve halen daha 69 kadının çarşı ve mahallelerde bekçilik görevlerini yerine getirmekte olduklarını söylemiştir.

Daha fazlası için: https://www.askeriye.com/

0 0 vote
Yazıyı Oyla
TIKLA TAKİP ET!
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Cihazınızda internet yok...

0
Hemen Destek İstex
()
x