Bekçilik Başvurularında Elendim. Nasıl İtiraz Edebilirim?

Şuraya Atla

2019 1.  ve 2. dönem mahalle bekçisi alımı süreci hızla sürüyor. Hafta içi hafta sonu farketmeksizin Nisan sonuna  kadar bireysel başvuru ve ön sağlık taraması çalışmaları devam edecek. Bu süreçte adayların yaşadıklarını, evrak tesliminde neler olduğunu, boy-kilo konularını ve dövme-iz gibi hangi durumlara dikkat edildiğini yüzden fazla anı ile okul okul olacak şekilde sizlerle paylaştık. (BURADA) Bunların hepsi yaşanmış ve gerçek ziyaretçilerimizin bize ilettikleri bilgilerdir.

Tüm bu süreçte, görünmeyen yerdeki dövmeden, boy kısalığından, kilo fazlalığından ya da diğer sebeplerle haklı-haksız elendiğini belirten yüzlerce mesaj siz bekçi adaylarından bize iletildi. Bu ziyaretçilerimizin büyük kısmı aşağıdaki ana konular başta olmak üzere dert yanmaktadırlar;

  • olan boyunun az ölçüldüğünden,
  • gereksiz bir iz ya da dövmeden elendiğinden
  • kilosunun yanlış tartıldığından
  • görünmeyen yerdeki dövmeden elendiğinden bahsediyorlar.

Bu sorunu nasıl giderebileceklerini,  bu ön sağlık taramasını nasıl iptal ettirebileceklerini, sonuca nasıl itiraz edebileceklerini ya da nasıl tekrar ön sağlık taramasına girme hakkı kazanabileceklerini öğrenmek istiyorlar. Biz de bu konuda bir açıklama yapma ihtiyacı hissettik.

Bekçilik sınavlarında-başvurusunda elendim. Nasıl itiraz edebilirim?

Çarşı ve mahalle bekçisi alım süreci, bekçilik giriş yönetmeliği‘ne göre yapılmaktadır. Bu yönetmelik tüm sürecin ana çerçevesini oluşturmaktadır. İlgili yönetmeliğin 3. bölüm sınav esasları kısmında bu konuya değinilmiştir. 9. maddenin 5. bendi aşağıdaki gibidir:

Arkadaşlar, siz müracaat ve ön sağlık komisyonu tarafından bu aşamada karşılanıyor ve değerlendiriliyorsunuz. Bu komisyonların kararı, yönetmelikte de gördüğünüz üzere “itiraz edilemez” hükmüne göre işlenir. Yani normal yollarla, bireysel başvuru ya da ön sağlık taraması sonucunuza itiraz edemez, değiştiremezsiniz. O anda uygulama yapılırken itirazlarınızı, gerekçelerinizi ve sebeplerinizi komisyona iletmelisiniz.  Kurul kararını verip işleme koyduktan sonra süreç çok zor. Ancak idare mahkemesine giderseniz bir şansınız olur. Bu konuyu da deneyimli bir avukat ile görüşmeniz gerekir.

Bana ön sağlık taraması sonucum söylenmedi. Ne olmuş olabilir?

Her ihtimal dahilinde durumunuz var. 2-3 hafta içinde yazılı sınava çağrılacaklar duyurulacak. O aşamada durumunuzu öğrenebilirsiniz. Muhtemelen Mayıs ortası gibi bu aşamadan geçen adaylar için bekçilik yazılı sınav duyurusu yapılacaktır. Umarım açıklayıcı olmuştur. Burada, müracaat ve ön sağlık tarama komisyonlarına çok iş düşüyor. Hakkaniyet, adalet, merhamet ve doğru şekilde karar vermeleri gerekiyor. Çünkü, en ufak hatalı kararları bekçi adaylarının hayatını kökten değiştiriyor. Vicdani olmak bu aşamada gerekli diye düşünüyorum.

Bu makale ile alakalı toplam 336 soru cevaplandı. Soru sormak ve sorulara verilen cevapları okumak için aşağıya bakınız.

336
SORU-CEVAP FORMU

avatar
  TIKLA TAKİP ET!  
En Yeniler Eskiler
Bildir
Kgb elenen
Ziyaretçi
Kgb elenen

Bekçilik de sağlık raporunda kulakta 51 db çıktı bu yüzden olumsuz rapor verdiler itiraz etsem kabul edilir mi

Kerim
Ziyaretçi
Kerim

Sağlık raporunda işitmeden kaldım itiraz başvurusu yapacağım bu konuda yardımcı olabilirmisiniz

Sınav
Ziyaretçi
Sınav

Heyette psikolog olumsuz dedi ne yapabilirim

Bekcii
Ziyaretçi
Bekcii

Yazılı sinavim yüksek parkurum 90 puan mülakat sorusunu bildim gayet güzel ağırladılar tebrik ettiler hiç bir problem çıkmadı fakat başarısız ibaresi kullanmışlar.itiraz etsem bı sonuç alabilir miyim ?

İbrahim
Ziyaretçi
İbrahim

Bugün sonuclar acıklandı fakat polis akademisi bilgilerimde askerlik durumumumda muaf yazılıyordu şimdi ise yapılmadı yazılmış bunun için nereye itiraz etmem gerekiyor yardımcı olur musunuz lütfen?

kayınçoma destek
Ziyaretçi
kayınçoma destek

Öncelikle iyi çalışmalar dilerim arkadaşım parkur mülakatında yeni aldığı ayakkabısının azizliğine uğrayarak 2 kez kaydı ve bundan dolayı süresini aştı bunun için yapılabilecek bir şey var mıdır

İdris
Ziyaretçi
İdris

Peki damar ameliyatından muaf oldum fakat şuanda hiç bir sağlık sorunum yok sadece oldugum ameliyatı izi var 1 yaşında iken bu sorun olur mu peki

İdris
Ziyaretçi
İdris

Askerlik ile ilişigi olamamk diypr
Yeni yönetmelikte
Askerlikten muaf olanşar başvurabilecek değil mi

İbrahim6689
Ziyaretçi
İbrahim6689

2018 alımında kulaktan elendim 4000 khz de 30 db ‘di yeni yönetmelikte 60 yapmışlar bnm deger 60in altindaydi mahkemeye versem bir şey çıkarmı mahkeme yeni yönetmeliğe göre karar veriyor diye duydum.

Cemal dag
Ziyaretçi
Cemal dag

Ben de ayni dertten muzdaribim.dava açtin mi?bildiğin duyduğun bilgi var mi?

Umut
Ziyaretçi
Umut

Bekçilik parkurunun başlangıcında ayağıma taş girdi acıdan zor koştum 2 saniyeyle elendim aynı gün acile gidip taşı çıkattırdım itira etsem tekrarlanırmı parkur bilgi verirseniz sevinirim

Bekci adayi😁
Ziyaretçi
Bekci adayi😁

Admin Allah askina cevap yaz 25 agustos 1989 dogumluyum 2020 bekcilim alimina basvuru yapabilirmiyim. 2.5 puan ile elendim basvurumu yaptim iyilestirme olurmu.

Anıl
Ziyaretçi
Anıl

Merhba bnde bekcilik sinavina girdim 49.da kaldim itiraz dilekcesi verdim ne zaman belli olur veya dilekcem kabul olabilirmi

yigit
Ziyaretçi
yigit

Nasıl itiraz dilekçesi yazdın

Sercan
Ziyaretçi
Sercan

49.4949 puan aldim itiraz etsek bir sonuc cikarmi

Yasin Gülten
Ziyaretçi
Yasin Gülten

Yazılı sınavdan 49.4949 aldım dilekçe yazsam sonuç değişebilir mi?

Ahmet
Ziyaretçi
Ahmet

Merhaba yazili sinavi 1.5 puanla basarisiz sayildim itiraz etsem sonuc alabilirmiyim