Bekçilik Başvurularında Elendim. Nasıl İtiraz Edebilirim?

2019 1.  ve 2. dönem mahalle bekçisi alımı süreci hızla sürüyor. Hafta içi hafta sonu farketmeksizin Nisan sonuna  kadar bireysel başvuru ve ön sağlık taraması çalışmaları devam edecek. Bu süreçte adayların yaşadıklarını, evrak tesliminde neler olduğunu, boy-kilo konularını ve dövme-iz gibi hangi durumlara dikkat edildiğini yüzden fazla anı ile okul okul olacak şekilde sizlerle paylaştık. (BURADA) Bunların hepsi yaşanmış ve gerçek ziyaretçilerimizin bize ilettikleri bilgilerdir.

Tüm bu süreçte, görünmeyen yerdeki dövmeden, boy kısalığından, kilo fazlalığından ya da diğer sebeplerle haklı-haksız elendiğini belirten yüzlerce mesaj siz bekçi adaylarından bize iletildi. Bu ziyaretçilerimizin büyük kısmı aşağıdaki ana konular başta olmak üzere dert yanmaktadırlar;

  • olan boyunun az ölçüldüğünden,
  • gereksiz bir iz ya da dövmeden elendiğinden
  • kilosunun yanlış tartıldığından
  • görünmeyen yerdeki dövmeden elendiğinden bahsediyorlar.

Bu sorunu nasıl giderebileceklerini,  bu ön sağlık taramasını nasıl iptal ettirebileceklerini, sonuca nasıl itiraz edebileceklerini ya da nasıl tekrar ön sağlık taramasına girme hakkı kazanabileceklerini öğrenmek istiyorlar. Biz de bu konuda bir açıklama yapma ihtiyacı hissettik.

Bekçilik sınavlarında-başvurusunda elendim. Nasıl itiraz edebilirim?

Çarşı ve mahalle bekçisi alım süreci, bekçilik giriş yönetmeliği‘ne göre yapılmaktadır. Bu yönetmelik tüm sürecin ana çerçevesini oluşturmaktadır. İlgili yönetmeliğin 3. bölüm sınav esasları kısmında bu konuya değinilmiştir. 9. maddenin 5. bendi aşağıdaki gibidir:

Arkadaşlar, siz müracaat ve ön sağlık komisyonu tarafından bu aşamada karşılanıyor ve değerlendiriliyorsunuz. Bu komisyonların kararı, yönetmelikte de gördüğünüz üzere “itiraz edilemez” hükmüne göre işlenir. Yani normal yollarla, bireysel başvuru ya da ön sağlık taraması sonucunuza itiraz edemez, değiştiremezsiniz. O anda uygulama yapılırken itirazlarınızı, gerekçelerinizi ve sebeplerinizi komisyona iletmelisiniz.  Kurul kararını verip işleme koyduktan sonra süreç çok zor. Ancak idare mahkemesine giderseniz bir şansınız olur. Bu konuyu da deneyimli bir avukat ile görüşmeniz gerekir.

Bana ön sağlık taraması sonucum söylenmedi. Ne olmuş olabilir?

Her ihtimal dahilinde durumunuz var. 2-3 hafta içinde yazılı sınava çağrılacaklar duyurulacak. O aşamada durumunuzu öğrenebilirsiniz. Muhtemelen Mayıs ortası gibi bu aşamadan geçen adaylar için bekçilik yazılı sınav duyurusu yapılacaktır. Umarım açıklayıcı olmuştur. Burada, müracaat ve ön sağlık tarama komisyonlarına çok iş düşüyor. Hakkaniyet, adalet, merhamet ve doğru şekilde karar vermeleri gerekiyor. Çünkü, en ufak hatalı kararları bekçi adaylarının hayatını kökten değiştiriyor. Vicdani olmak bu aşamada gerekli diye düşünüyorum.

Bekçi adayları; 2019'da yapılacak bekçi alımında YÜZ BİNLERCE rakibinizi geçmek için SÖZLÜ MÜLAKATTA yüksek almalısınız! Çalışmak için mutlaka uygulamamızı satın alın. Yüzlerce kişiye bekçilik kazandırdık; bunlardan biri de siz olun. Uygulamamız sayesinde on binlerce rakibinizin bir adım önünde olacaksınız! İndirmek İçin LOGOYA TIKLAYIN
Bu makale ile alakalı toplam 306 soru cevaplandı. Soru sormak ve sorulara verilen cevapları okumak için aşağıya bakınız.
Utku DEMİR
Utku DEMİR hakkında 574 makale
Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)

306
SORU-CEVAP FORMU

avatar
  TIKLA TAKİP ET!  
En Yeniler Eskiler
Bildir
Veysi
Ziyaretçi
Veysi

Bekçilik sağlık kontrollerine girdim açıklanma yapıldımı yoksa yapilacakmi

OMRYLDZ
Ziyaretçi
OMRYLDZ

ERZİCAN POMEM’DE ÖN SAĞLIK KOMİSYONUNA KATILDIM BEKÇİLİK İÇİN.BOYUM 175 CM KİLOM 84.5 ÇIKTI YANİ ENDEKSİM 27.6 ÇIKTI DAHA SONRA LAVOBOYA GİTTİM GELDİM BU SEFER ENDEKS DİREK 28 ÇIKTI.SON OLARAK PANTOLONUDA ÇIKARAK ÖLÇÜM YAPTIRDIM 28.6 ÇIKTI.ENDEKS GİDEREK YÜKSELDİ YANİ BU CİHAZ BOZUK DEDİM ÜZERİMDEN AĞIRLIK ATTIKÇA GİDEREK DAHA FAZLA GÖSTERİYOR DEDİM.AMA DİNLEMEDİ ELEDİLER. ÖZEL HASTANE VE DEVLET HASTANESİNDEN ALDIĞIM RAPORLARDA BOYUM 177 CM KİLOM 83 ENDEKS TUTUYOR.POMEM DEN ÖN SAĞLIK KOMİSYON RAPORUNUN ÖRNEĞİNİ DİLEKÇE İLE İSTEDİKTEN SONRA,İDARE MAHKEMESİNE DAVA AÇTIM BAKALIM NOLACAK.SİZCE TAHMİNEN NE OLUR

muharremozaydn@hotmail.com
Ziyaretçi
muharremozaydn@hotmail.com

İdari dava açn olursa iletişmde olalım ben acıcam 05324283725

Emin Aktağ
Ziyaretçi
Emin Aktağ

Sağlık kontrolünden kalanların parası geri verilecek mi ?? Nasıl alınır nereye başvurmamız gerekiyor??

Ali
Ziyaretçi
Ali

Merhaba admin ben 11 yıldır istanbulda ikamet ediyorum şubat ayında türkiye taş Kömürü alımı için ikametgahımı 1 aylığına zonguldağa almıştım bekçilik ön başvurusunda da bu sebepten dolayı elediler ne yapmalıyım bilgi verirsen çok sevinirim tşkrlr.

Mustafa
Ziyaretçi
Mustafa

Merhaba kardeşim 2018 de ön sağlıkdan geçtim bu sefer yüzünde doğum lekesi var diye elenmişim benim değil yüzümde vücudumun hiç bir yerinde doğum lekesi yokdur bunun ne yapabilirim yardımcı olursan sevinirim kardeşim

Ramazan
Ziyaretçi
Ramazan

Merhabalar ben 25 nisanda on saglik kontrolune gidecektim fakat 3 gunluk rapor aldim acilden konya eregli pomemi aradim bana raporu gelirken yeterli olacagini soylemislerdi ayin 27snde gittim orda faks cekmen gerekirdi deyip elediler itiraz edebilirmiyim nasil bi yol izlemeliyim

salih
Ziyaretçi
salih

1.83 boyum 86 kilom olmasina rahmen boyumu 1.73 gosteren sacma sapan bir makine yuzunden 10 kilo fazlan var diyip eleniyorum itirazim uzerine tekrar ölculuyorum yine ayni 3 4cm anlarim 10 cm nasil yanlis olabiliyor benim bu hakkimi kim nasil odeyecek.benden sonraki gunlerde giren arkadaslarda sahit olmuslar bohle durumlara ayar yapilip duzeltilmis benim ve benim gibilerin hakkini kim odeyecek.

muharremozaydn@hotmail.com
Ziyaretçi
muharremozaydn@hotmail.com

İçişleri bakanlığının sitesi var oraya yazın inçelesinler elinizden geldiği kadar yazın cimere bimere

Mehmet
Ziyaretçi
Mehmet

Dün bilecik de ön sağlıkta ayağımda platin var diye doktor eledi fakat doktora çıkarılabilir olduğunu söyledim yine de bana elenme sebebi diyip eledi ama ben platinle ilgili araştırma yaptım doğru bir şekilde ve hastada bi rahatsızlık verecek şekilde tam iyileşmiş olarak çıkartırılırsa öğrenciliğe engel olmuyormuş . Yapabileceğim bişey var mı acaba ?

Şakir Karagöz
Ziyaretçi
Şakir Karagöz

Ankara elmadağ da 28 Nisan günü ön sağlık kontrolü için başvuru merkezine gittim evrak lisetelerine bakan görevlilerden Sonra sisteme TC ile giriş yapan polis görevli sistem onaylamıyor dedi ve bana gidebilirsin dedi ben böyle bir saçma durumu neden yaşamış olabilirim ? Benim herşeyim tamam bir olumsuz vaka sıkıntı Yok daha elemeye girmeden sen gidebilirsin dediler bunu nasıl öğrenebilirim ?

Kamil
Ziyaretçi
Kamil

Selam ben 17 nisan zülfü A.Pomem de girdim sağlık kontrole ve birtek gözümden elendim ben renk görlüğü olmadığıma rame bana dediler renk görlüğüsün şimdi ben hakkımı arayamazmıyım

Ali
Ziyaretçi
Ali

Merhba admin ben askerliğimi yaptim ama askerden bana uyum bozuklugundan nobet gece nöbet müafi verildi bekçilik evrak teslimine gdicem sizce ben elenirmiyim bundan dolayi ve benim terhis belgemde nobet muafim oldugu yaziyor neden verildigine dairr ..

Zeki İlker Yeşiltepe
Ziyaretçi
Zeki İlker Yeşiltepe

Seker hastalığından eleniyormussun

Mustafa
Ziyaretçi
Mustafa

Mrb. Admin.ben. Bugün. Yozgat. Pomende ön. Saglkta. Elendim. Renk. Koru. Denildi. Ben. Deyilm. Ve hastaneye. Ropr. Alsam. Olmadigima. Dair. Bir. Sey. Deyirsir. Mi. Yada. Ne Yapmam Lazim bu. Surecten. Sonra.