Bekçilik Başvurularında Elendim. Nasıl İtiraz Edebilirim?

Şuraya Atla

2019 1.  ve 2. dönem mahalle bekçisi alımı süreci hızla sürüyor. Hafta içi hafta sonu farketmeksizin Nisan sonuna  kadar bireysel başvuru ve ön sağlık taraması çalışmaları devam edecek. Bu süreçte adayların yaşadıklarını, evrak tesliminde neler olduğunu, boy-kilo konularını ve dövme-iz gibi hangi durumlara dikkat edildiğini yüzden fazla anı ile okul okul olacak şekilde sizlerle paylaştık. (BURADA) Bunların hepsi yaşanmış ve gerçek ziyaretçilerimizin bize ilettikleri bilgilerdir.

Tüm bu süreçte, görünmeyen yerdeki dövmeden, boy kısalığından, kilo fazlalığından ya da diğer sebeplerle haklı-haksız elendiğini belirten yüzlerce mesaj siz bekçi adaylarından bize iletildi. Bu ziyaretçilerimizin büyük kısmı aşağıdaki ana konular başta olmak üzere dert yanmaktadırlar;

  • olan boyunun az ölçüldüğünden,
  • gereksiz bir iz ya da dövmeden elendiğinden
  • kilosunun yanlış tartıldığından
  • görünmeyen yerdeki dövmeden elendiğinden bahsediyorlar.

Bu sorunu nasıl giderebileceklerini,  bu ön sağlık taramasını nasıl iptal ettirebileceklerini, sonuca nasıl itiraz edebileceklerini ya da nasıl tekrar ön sağlık taramasına girme hakkı kazanabileceklerini öğrenmek istiyorlar. Biz de bu konuda bir açıklama yapma ihtiyacı hissettik.

Bekçilik sınavlarında-başvurusunda elendim. Nasıl itiraz edebilirim?

Çarşı ve mahalle bekçisi alım süreci, bekçilik giriş yönetmeliği‘ne göre yapılmaktadır. Bu yönetmelik tüm sürecin ana çerçevesini oluşturmaktadır. İlgili yönetmeliğin 3. bölüm sınav esasları kısmında bu konuya değinilmiştir. 9. maddenin 5. bendi aşağıdaki gibidir:

Arkadaşlar, siz müracaat ve ön sağlık komisyonu tarafından bu aşamada karşılanıyor ve değerlendiriliyorsunuz. Bu komisyonların kararı, yönetmelikte de gördüğünüz üzere “itiraz edilemez” hükmüne göre işlenir. Yani normal yollarla, bireysel başvuru ya da ön sağlık taraması sonucunuza itiraz edemez, değiştiremezsiniz. O anda uygulama yapılırken itirazlarınızı, gerekçelerinizi ve sebeplerinizi komisyona iletmelisiniz.  Kurul kararını verip işleme koyduktan sonra süreç çok zor. Ancak idare mahkemesine giderseniz bir şansınız olur. Bu konuyu da deneyimli bir avukat ile görüşmeniz gerekir.

Bana ön sağlık taraması sonucum söylenmedi. Ne olmuş olabilir?

Her ihtimal dahilinde durumunuz var. 2-3 hafta içinde yazılı sınava çağrılacaklar duyurulacak. O aşamada durumunuzu öğrenebilirsiniz. Muhtemelen Mayıs ortası gibi bu aşamadan geçen adaylar için bekçilik yazılı sınav duyurusu yapılacaktır. Umarım açıklayıcı olmuştur. Burada, müracaat ve ön sağlık tarama komisyonlarına çok iş düşüyor. Hakkaniyet, adalet, merhamet ve doğru şekilde karar vermeleri gerekiyor. Çünkü, en ufak hatalı kararları bekçi adaylarının hayatını kökten değiştiriyor. Vicdani olmak bu aşamada gerekli diye düşünüyorum.

Bu makale ile alakalı toplam 323 soru cevaplandı. Soru sormak ve sorulara verilen cevapları okumak için aşağıya bakınız.

323
SORU-CEVAP FORMU

avatar
  TIKLA TAKİP ET!  
En Yeniler Eskiler
Bildir
İdris
Ziyaretçi
İdris

Askerlik ile ilişigi olamamk diypr
Yeni yönetmelikte
Askerlikten muaf olanşar başvurabilecek değil mi

İbrahim6689
Ziyaretçi
İbrahim6689

2018 alımında kulaktan elendim 4000 khz de 30 db ‘di yeni yönetmelikte 60 yapmışlar bnm deger 60in altindaydi mahkemeye versem bir şey çıkarmı mahkeme yeni yönetmeliğe göre karar veriyor diye duydum.

Umut
Ziyaretçi
Umut

Bekçilik parkurunun başlangıcında ayağıma taş girdi acıdan zor koştum 2 saniyeyle elendim aynı gün acile gidip taşı çıkattırdım itira etsem tekrarlanırmı parkur bilgi verirseniz sevinirim

Bekci adayi😁
Ziyaretçi
Bekci adayi😁

Admin Allah askina cevap yaz 25 agustos 1989 dogumluyum 2020 bekcilim alimina basvuru yapabilirmiyim. 2.5 puan ile elendim basvurumu yaptim iyilestirme olurmu.

Anıl
Ziyaretçi
Anıl

Merhba bnde bekcilik sinavina girdim 49.da kaldim itiraz dilekcesi verdim ne zaman belli olur veya dilekcem kabul olabilirmi

yigit
Ziyaretçi
yigit

Nasıl itiraz dilekçesi yazdın

Sercan
Ziyaretçi
Sercan

49.4949 puan aldim itiraz etsek bir sonuc cikarmi

Yasin Gülten
Ziyaretçi
Yasin Gülten

Yazılı sınavdan 49.4949 aldım dilekçe yazsam sonuç değişebilir mi?

Ahmet
Ziyaretçi
Ahmet

Merhaba yazili sinavi 1.5 puanla basarisiz sayildim itiraz etsem sonuc alabilirmiyim

Veysi
Ziyaretçi
Veysi

Bekçilik sağlık kontrollerine girdim açıklanma yapıldımı yoksa yapilacakmi

OMRYLDZ
Ziyaretçi
OMRYLDZ

ERZİCAN POMEM’DE ÖN SAĞLIK KOMİSYONUNA KATILDIM BEKÇİLİK İÇİN.BOYUM 175 CM KİLOM 84.5 ÇIKTI YANİ ENDEKSİM 27.6 ÇIKTI DAHA SONRA LAVOBOYA GİTTİM GELDİM BU SEFER ENDEKS DİREK 28 ÇIKTI.SON OLARAK PANTOLONUDA ÇIKARAK ÖLÇÜM YAPTIRDIM 28.6 ÇIKTI.ENDEKS GİDEREK YÜKSELDİ YANİ BU CİHAZ BOZUK DEDİM ÜZERİMDEN AĞIRLIK ATTIKÇA GİDEREK DAHA FAZLA GÖSTERİYOR DEDİM.AMA DİNLEMEDİ ELEDİLER. ÖZEL HASTANE VE DEVLET HASTANESİNDEN ALDIĞIM RAPORLARDA BOYUM 177 CM KİLOM 83 ENDEKS TUTUYOR.POMEM DEN ÖN SAĞLIK KOMİSYON RAPORUNUN ÖRNEĞİNİ DİLEKÇE İLE İSTEDİKTEN SONRA,İDARE MAHKEMESİNE DAVA AÇTIM BAKALIM NOLACAK.SİZCE TAHMİNEN NE OLUR

muharremozaydn@hotmail.com
Ziyaretçi
muharremozaydn@hotmail.com

İdari dava açn olursa iletişmde olalım ben acıcam 05324283725

Emin Aktağ
Ziyaretçi
Emin Aktağ

Sağlık kontrolünden kalanların parası geri verilecek mi ?? Nasıl alınır nereye başvurmamız gerekiyor??

Ali
Ziyaretçi
Ali

Merhaba admin ben 11 yıldır istanbulda ikamet ediyorum şubat ayında türkiye taş Kömürü alımı için ikametgahımı 1 aylığına zonguldağa almıştım bekçilik ön başvurusunda da bu sebepten dolayı elediler ne yapmalıyım bilgi verirsen çok sevinirim tşkrlr.

Mustafa
Ziyaretçi
Mustafa

Merhaba kardeşim 2018 de ön sağlıkdan geçtim bu sefer yüzünde doğum lekesi var diye elenmişim benim değil yüzümde vücudumun hiç bir yerinde doğum lekesi yokdur bunun ne yapabilirim yardımcı olursan sevinirim kardeşim

Ramazan
Ziyaretçi
Ramazan

Merhabalar ben 25 nisanda on saglik kontrolune gidecektim fakat 3 gunluk rapor aldim acilden konya eregli pomemi aradim bana raporu gelirken yeterli olacagini soylemislerdi ayin 27snde gittim orda faks cekmen gerekirdi deyip elediler itiraz edebilirmiyim nasil bi yol izlemeliyim