Bekçi Olmaya Engel Suçlar Nelerdir?

İçinde bulunduğunuz son birkaç yıldır fazlaca bekçi kontenjanı açılması ve alım yapılması bu mesleğe giriş hayali kuran bir çok adayı heyecanlandırıyor. Bir çok aday bu mesleklere giriş koşullarını taşıyıp-tanımadıklarını merak ediyor ve bir çok araştırma yapıyorlar. Sitemize de bu sebeple yoğun şekilde sorular geliyor. Bunlardan biri de; “Hangi suçlar bekçi olmaya engel olur?” sorusudur. 2019 yılında yapılacak olan 8 bin bekçi alımına başvuracak olan adayların aşağıdaki hususları dikkatle incelemelerini tavsiye ederiz.

Bekçi alımları Polis Akademisi tarafından yapılmakta olup, alım olacağı zaman ilk önce Polis Akademisinin resmi internet adresinde alıma ilişkin duyuru yayınlanır. Ardından yine aynı sitede ön başvurular açılır ve Bekçi olmak isteyenler buradan E-Devlet şifreleri ve T.C. numaraları ile başvuru yaparlar. Daha sonra bu süreci asıl başvuru ve evrak teslimi-ön mülakat ve sağlık kontrolü- sözlü mülakat-yazılı sınav- fiziki yeterlilik parkuru gibi adımlar takip eder. Tüm adımları başarı ile geçenlerin dosyası güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması için incelemeye gider ve bu aşamada da sorun olmayanların ataması yapılır. Bu kişiler  önce sağlık taramasından geçer sonra eğitime başlarlar. Adayların mesleğe girişini etkileyecek adli sicil kayıtları da bu evrede sorun yaşatır.

Peki hangi adli sicil kayıtları bekçiliğe  engel olur?

Sicilinde; Yüz kızartıcı olarak tabir edilen taciz, istismar, gasp, hırsızlık, dolandırıcılık gibi suçlar ile devlete karşı işlenen suçlar, devlete karşı yapılan kanunsuz toplantı, gösteri ve eylemlerde bulmak ve bunlara katılmak gibi sicili olanlar ile bu suçu işledikleri kesinleşmiş olanlar, bu suçlardan ceza alanlar yahut cezası ertelenmiş olanların bekçiliğe giriş yapamayacağı belirtilmiştir. Bunun yanı sıra 1 yıl ve üzeri hapis cezası alanlar ve bu cezaya sebep olacak eylemi kasten ve bilerek gerçekleştirdiğine hükmolunan kişilerin de bekçiliği kazansalar bile elenirler.

Soru: Kavgaya karıştığım için gözaltına alındım. Sorun çıkar mı?

ÖNEMLİ:   Bekçilik Başvuru Ücreti Nereye Yatırılacak?

Cevap: Yazımızda da belirtilerden anlaşılacağı üzere eylem hakkında verilen bir hapis cezası olmadığı ve de bu eylemin yüz kızartıcı bir sebep içermediği anlaşıldığından sorun olmaz.

Soru: x hükümeti ya da x milletvekilini protesto eden bir gösteri yürüyüşüne katıldığım esnada gözaltına alındım, mahkeme serbest bıraktı/hapis verdi sorun olur mu?

Cevap: Yazımızda da belirtildiği üzere devlet aleyhine işlenen suçlar yahut devlet aleyhine yapılan toplantı, gösteri ve eylemleri gerçekleştirdiği tespit edilenler ile bu eyleme katılanlar sorun yaşarlar

Soru: H.A.G.B( Hükmün Açıklanmasının Geriye Bırakılması) kararı sorun olur mu?

Cevap: Hükmün Açıklanmasının Geriye Bırakılması kararı, yargılanan kisinin işlediği suçtan aldığı cezanın mahkemece açıklanmaması, yargılanan kişiye denetim süresi tanıması ve denetim suresi sonuna kadar mahkemeyi ertelemesi demektir. Kişi denetim süresi içerisinde denetim koşullarına uyduğu ve herhangi bir suça karışmadığı takdirde denetim suresi sonunda yapılan mahkemede kisiye CEZA VERİLMEZ ve kişi mahkemeden ceza almamış gibi olur. Bu kişilerin siciline de eklenmez, bu kişilerin sicili bozulmaz. Bu haseple bu kişiler suçları yüz kızartıcı suçlardan olmadığı takdirde BU MESLEKLERE GİRİŞ HAKKINA SAHİP OLUP, ALIM SÜRECİNDE SORUN YAŞAMAZLAR.

Not: Denetimli serbestlik ile Hükmün Açıklanmasının Geriye Bırakılması kararı farklıdır. Denetimli serbestlik kararı verilen kişilerin cezası açıklanır ve sicillerine işlenir. Sadece hapis yatmazlar. Bu kişilerin sicili bozulur. Bu haseple yazıda belirtilen süre sınırını aşan ceza almış olanlar, denetimli serbestlik almış olsalar da sorun yaşarlar.

Bazı illerde kurulan güvenlik soruşturma kurulları, yukarıda ifade ettiğimiz hususlara aykırı olarak basit bir nedenle ve yönetmelikte olmayan sebeplerle adayları eleyebiliyorlar. Bu durumda adayın yapacağı işlem idare mahkemesine gidip dava açmaktır. Dava sonucunda yürütmeyi durdurma kararı alarak tekrar sürece dahil olan adaylar mevcuttur. Bu konuda en iyi yönlendirmeyi bir avukattan alabilirsiniz.

TIKLA TAKİP ET!
Bildir
guest
155 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Ugur
Ugur
3 Mayıs 2020 18:39

Illegal bahis oynadım 5 bin tl ceza oynadım internet üzerinden oynamıştım bu engelmi

ERHAN
ERHAN
26 Nisan 2020 02:34

Askerden firar ettim ve ceza olarak 10 ay hapis almıştım mahkemeye itiraz edip uyum bozukluğu raporu ile ve ceza verilmedi bu sorun olur mu?

Oğuz
Oğuz
28 Mart 2020 03:26

Babam kumardan yakalanmisti bu engelmi ?

Ömer
Ömer
23 Mart 2020 19:08

Merhabalar bekcilik sinavini kazandim tum aşamaları bitirdim ama gorusmedigim babam yüzünden sabikasi oldugu için elendim, bölge idare mahkemesine dava açtım, yürütmeyi durdurma karari çıkar mı

cüneyt
cüneyt
16 Mart 2020 13:33

Sanık olarak yargılandım dolandırıcılık suçundan yaklaşık 4 senem boşa gitti suçsuz yere abimin yanında misafirdim hakimlerin dediği suçun yok ama aynı soy isim böyle saçmalıklarla uğraştım. H.A.G.B alıcam büyük ihtimalle bekçi olmam için engel olur mu?

Davut
Davut
1 Şubat 2020 16:33

Tanık olarak yargılandım bir mahkemede dolandırıcılık suçundan babama ve amcama anneme dava açıldı şirket ortaklığı yüzünden bu polis yada bekçi olmaya engel olur mu

Samet Biçer
Samet Biçer
24 Ocak 2020 11:07

MERHABA Eşim ile aramızda tartışma oldu darp vs gibi hiçbirşey yok bulunduğum bölge karakoluna şikayette bulundu 1 saat sonra da şikayetinden vazgeçti gelip o gün ben savcı karşısına çıktım serbest bıraktı sicilime işlenmedi Lakin dwvlet kamu davasına çevirmiş işi dava açmış bana yeni bugün 22.01.2020 tarihi Bekçiliği kazandım asil aday ve Şuan Hastane işleri bitti Heyetten sağlam aldım bittii şuan Eğitim yerleri açıklanması bekleniyor bu esnada BEKÇİLİĞİME ENGEL TEŞKİL EDERMİ BU TÜR OLAY TEŞEKKÜR EDERİM.

Aykut
Aykut
21 Ocak 2020 16:24

Bi şirkette şoför olarak çalışıyordum ormanda malzeme alırken mahkemelik olduk bekcilige engel olur mu mahkeme devam ediyor şirket benim değil sadece isciydim

kazım
kazım
19 Ocak 2020 23:29

askerde aldığımız cezalar bekçiliğe engel olurmu. askeri mahkemye cıkıp 23 gün askerliğim uzamıştı. yüz kızartıcı suç değil ama ?

Güven
Güven
10 Ocak 2020 23:07

2012 yılında devlet hastanesinin bi camını kırdım 1.yıl15 gün ceza aldım bu bekçiliğe engel olurmu

Kadir
Kadir
9 Ocak 2020 10:47

2 kere ugusturucu madden denetimli serbestlik aldım bı ceza yatmadım sadece denetim verdiler e devlette adlı sicilim temiz bı engel olurmu

Kadir
Kadir
Cevaplandı:   Kadir
9 Ocak 2020 11:10

Şuanda ögg silahsız kimlik kartım var bı sıkıntı olurmu

Emre
Emre
6 Ocak 2020 16:19

Veya bilgisi olan arkadaşlar bilgi verirse sevinirim

Emre
Emre
6 Ocak 2020 16:19

Admin merhaba vergi mükellefi bir kişi bekçilik basvusuru yapabilir mi üzerine dükkanim var

Mehmet
Mehmet
3 Ekim 2019 11:06

Ben kahvede garson olarak çalışıyordum kumar oynarken polis bastı ve mahkeme açıldı ben orada sadece garsonluk yapıyordum su an mahkeme devam edıyor sanık olarak gözüküyor sistem adli sicil kaydım yoktur yazıyor bide

Abdullah
Abdullah
2 Eylül 2019 00:11

Merhaba babam 8 yıl tsk de uzm cvs lik yaptıktan sonra bi olay yüzünden görevinden ihraç edildi daha sonra epey bi sabıka kaydı oldu ve ailemde genelleme olarak sabikasiz doğru düzgün kimse yok güvenlik soruşturmasında bana etki edermi.

Cihazınızda internet yok...