2019 Bekçilik Başvuru ve Sınav Takvimi

Şuraya Atla

2019 yılı için 8187 çarşı ve mahalle bekçisi alımı ve sınavı süreci yarın başlıyor. 187 kişilik 2. dönem alımının köy bekçiliği için uygulama ve deneme çalışması olduğunu öngörüyoruz. Bu alıma sadece belli illerin belli ilçelerindeki kişiler başvurabilecekler. Bu alım dışında kalan 2019 1. dönem bekçi alımı ve istihdamı için ise 8 bin kişilik kadro ihdası yapıldı. Her il kendi kontenjanı ölçüsünde bekçi alacak ve herkes kendi ilinden başvuranlar ile yarışacak. Tüm bu hususları irdelediğimiz 2019 1. dönem bekçi alımı yazımıza bakabilirsiniz. Bu makalemizde çokça sorulan ön başvurular ne zaman, evrak teslimi hangi gün vb konusunda eski süreçleri de göz önüne alarak tahminlerde bulunacağız..

Çarşı ve mahalle bekçisi olmak isteyen on binler için süreç 18 Mart 2019 tarihinde başladı. 81 ilimizin tümüne 8 bin, iki ilimize ek 187 bekçinin alınacağı 1. dönem ve 2. dönem bekçilik ön internet müraacat sistemi aktif oldu. Öncelikle başvuru için Halkbank atm ve şubelerinden yatırılacak, daha sonra e-devlet bilgileri ile Polis Akademisi sitesinden başvuru yapılacaktır. Başvuru ücreti 130 TL’dir.

187 KİŞİLİK BAŞVURU İÇİN TIKLAYINIZ

81 İL 8 BİN BAŞVURU İÇİN TIKLAYINIZ

2019 Ön Başvuru Süreci

Bu aşamada alım ilanı, ön başvuru duyurusu ve internet ortamında adayların giriş işlemleri olmaktadır. 2019 yılı için bekçi adayları ön başvurularını 18 Mart-01 Nisan 2019 tarihleri arasında arasında yapacaklar. Bu aşamada işlemler şöyle olacak:

  • Sınav başvuru ücretleri yatırılacak
  • Polis akademisi sitesi üzerinden başvurular alınacak

Bu noktada herhangi bir evrak verilmesi ve kontrolü bulunmuyor. 18 inde başvurmanız ile 1 Nisan’da başvurmanız arasında herhangi bir fark yok. Bu nedenle acele etmenize de lüzum yok.

Başvuruların Alınması, Bireysel Müracat ve Ön Sağlık Taraması

Ön başvuru yapan tüm adaylar, evrakların teslimi, kontrolü ve ön sağlık taraması için polis okullarına davet edilecekler. Geçen yıl bu aşama, ön başvurudan 15 gün sonra başlamıştı. Yani 2019 yılında da evrak teslimi ve ön sağlık taraması süreci 15 Nisan 2019 civarı başlayacaktır diyebiliriz. Bu noktada askerlik, mezuniyet, ikamet ve başvuru evrakları teslim edilecek. Doğruluğu ve geçerliliği kontrol edilecek. Sorun olmayan adaylar ön sağlık taramasına alınacaklar, boy-kilo-göz-iz kontrolüne tabii tutulacaklar. Bu noktada tüm adayların gerekli şartları sağlıyor olmaları gerekir, şartları sağlamayanlar elenirler. Başvuru aşamaları 15 gün civarı sürmektedir.

Yazılı Sınav

Bekçilik yazılı sınavına ön sağlıktan geçen şartları tutan herkes alınır. Bu sınavlar  Bekçilik Sınav Merkezlerinde uygulanır. Yazılı sınav ile ön sağlık taraması arasında bir ay gibi bir zaman oynayabiliyor. Fakat bu sene sürecin hızlı olacağı söylendi. Bu nedenle Mayıs ayı içinde gibi yazılı sınavın yapılacağını öngörüyoruz. Yazılı sınav bir gün içinde yapılır ve tüm adaylar yazılı sınava girerler.

Fiziki Parkur Sınavı

Yazılı sonuçları 20-30 gün içinde açıklanır. Yazılıdan geçen herkes parkur sınavına çağrılır. Parkur sınavları bir hafta içinde yapılır. Haziran ortası  haftalarında parkur sınavı uygulanır diye bekliyoruz.

Sözlü Mülakat

Yukarıdaki tüm aşamalardan geçen adaylar sözlü mülakat sınavına girerler. Bu süreçte bir hafta sürmektedir. Temmuz içinde sözlü mülakatın yapılacağını düşünüyoruz. Sözlü mülakat sonuçları da ayni ay içinde açıklanırsa Ağustos başına kazananlar ve yedekler açıklanır. Eğitime alınan 2019 bekçileri yaz ayları sonunda görev başı yapabilirler.

Yukarıdaki süreç en sıkışık halde hızlıca yapılacak bir alım aşamalarını içeriyor. Geçen yıl Temmuz ayında başlayan bekçi alım süreci sene sonuna dek sürmüştü. Bu sene daha hızlı ve seri bir süreç olacağı bakan tarafından açıklandı fakat işlerin nasıl ilerletileceği zaman içinde belli olacak. Polis Akademisi aşama aşama tarih açıklıyor, şu işi şu gün yapacağız demiyor. Bu nedenle kesin bu aşama ne zaman olur, evrakları hangi gün vereceğiz gibi soruların cevabı kimsede yok.

 

Bu makale ile alakalı toplam 228 soru cevaplandı. Soru sormak ve sorulara verilen cevapları okumak için aşağıya bakınız.

228
SORU-CEVAP FORMU

avatar
  TIKLA TAKİP ET!  
En Yeniler Eskiler
Bildir
Şahan korkmaz
Ziyaretçi
Şahan korkmaz

Sınav tarihleri nezaman acıklanıcak bilginiz varmı

Şahan korkmaz
Ziyaretçi
Şahan korkmaz

Hacam sınav tarihleri nezaman acıklanıcak

Ömer
Ziyaretçi
Ömer

Hocam ben de bugün itibari ile ön sağlığa gittim. KENDİM şehit çocuğuyum benim başvurum farklı oldu. Orda bana çok yardımcı oldular. Acaba bekçi olabilirmiyim

Erhan
Ziyaretçi
Erhan

Admin ben yanlışlıkla 2 dönem kayıt oldum İstanbul için. Ankaraya çağırıyorlar benim ikematgah Bağcılar. Alım ise İstanbul çatalca. Sence ben ankaraya gitsem elemeleri geçersem ordan beni İstanbul 1000 kontenjanına kaydırırlarmı. Olmuyorsa, neden çağırıyorlar

Remzi
Ziyaretçi
Remzi

Saç dökülmesi sıkıntı olur mu birde sağlık bilgi formunda varı mı işaretliyelim yoku mu

vural
Ziyaretçi
vural

baslangıc bıtıs tarihine ne yazıcaz

Harun
Ziyaretçi
Harun

Dovme sorun oluyor mu ? Bide on başvuruya giderken sakal trasi olmak gerekmiyor mu ?

SAMET
Ziyaretçi
SAMET

BENİM ASKERDE ALDIĞIM 1 ADET ÜSTÜN HİZMET BELGEM VE 4 ADET TAKDİR BELGEM VAR . BUNLAR BANA MULAKAT KISMINDA HEYETE SUNARSAM FAYDA SAĞLAR MI ?

Fatih çaycı
Ziyaretçi
Fatih çaycı

Ben şu anda askerim mayısın 2 sinde askerliğim biticek başvuru yapabilirmiyim

Ali
Ziyaretçi
Ali

Meraba admin şimdi açık açık anlatıyorum terhis tarihi 15 mayis terhisin fotokopisini yada geçişi terhis belgesini alsam kabul edilir mi haber bekliyorum sizden acil

Gökhan zeybek
Ziyaretçi
Gökhan zeybek

Slm admin benim merak ettim sorular 1. sınav başvuru dilekçesi nedir ve nasıl temin edecez 2. yönetmeliğin 5 maddesince engel hallerini bulundurmayan yazılı bir beyanı nasıl yapacaz 3.saglik bilgilendirme formunu nasıl yapacaz şimdiden tesekurler bunların cevapi çok önemli benim icin

umut
Ziyaretçi
umut

merhaba,
Mart 2019’da başlayan bekçilik alımları dışında, daha sonra yapılacak herhangi bir alım var mı, bununla ilgili herhangi bir bilginiz var mı acaba..?

Samet
Ziyaretçi
Samet

Sağlık kontrolü nerede yapılıyor

Aykut
Ziyaretçi
Aykut

Askerliğimi hakkari şemdilli de karakolda yaptım. Ve tuğgeneral den üstün hizmet belgem var. İşkurdada onaylı aynı zamanda. Kamuda öncelik hakkım var. Bekçilikte işleyecekmi bu ?

Bekciadayi
Ziyaretçi
Bekciadayi

Hocam 10 bin bekci başvurdu dediniz aşağıda başka yorumda var resmi veriler mi 10 bin